Connect with us

GÜNDEM

Kişi başı 6 bin 500 dolar almışlar! ABD’liler Afganistan’tan çekilmeyi bile fırsata dönüştürdü..

Son Guncelleme:

Wall Street Journal, ABD’li Blackwater güvenlik şirketinin kurucusu Erik Prince’in Afganistan’dan tahliye olmak isteyenleri 6 bin 500 dolara Kabil Havalimanı’na kadar getirip tahliyelerini sağladığını yazdı.

Wall Street Journal’daki (WSJ) haber, Blackwater’ın ismini Academi olarak değiştiren şirket kurucusu Erik Prince’e dayandırıldı.

Habere göre Prince, personelinin Kabil Havalimanı’na yolcu getirdiğini ve bir uçağa yerleştirdiğini açıkladı.

Söz konusu operasyon için kişi başı 6 bin 500 dolar ücret aldıklarını aktaran Prince, tahliyesine çalışılan kişi için fazla çaba gerekmesi durumunda fazladan ücret aldıklarını söyledi.

Beyaz Saray’dan tepki

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Spaki, Blackwater’ın tahliyeleri için, “Vicdanı ve ruhu olan hiçbir insan, bir ülkeden kaçmaya çalışan ve canları için endişe duyan insanların ızdırap ve acılarından kar sağlamaya çalışmaz.” ifadesini kullandı.

Blackwater, aklanmak için isim değiştirmişti

Blackwater, 1997’de Amerikan Deniz Kuvvetleri bünyesindeki özel birliklerde görev yapmış Erik Prince tarafından kuruldu.

Washington yönetiminin güvenlik hizmeti aldığı şirketler arasında en çok gündeme gelen Blackwater, Dışişleri Bakanlığı personelini Irak’taki ayaklanmaların olduğu savaş bölgelerinde korumak amacıyla ABD hükümeti tarafından 2004’te kiralandı.

Kaynak: TRTHaber.com

 

Kopyalamayı desteklemiyor...