Connect with us

GÜNDEM

Kızılhisar (Meis) Adası çevresinde doğal gaz rezervi var

Son Guncelleme:

Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz Kızılhisar yani Mais adası, Yunan Cumhurbaşkanı’nın bölgeye ziyaretiyle yeniden gündemde.

Enerji uzmanlarına göre, Türkiye’nin sadece 2 kilometre güneyinde bulunan ada için Yunanistan’ın bu denli agresif adımlar atmasının temel nedeni bölgedeki enerji rezervi.

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Meis isminin Yunanistan tarafından verildiğini ve bu nedenle Türk kamuoyunda Kızılhisar adası adının kullanılmasının daha doğru olacağına dikkat çekti.

Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu

ADANIN DOĞUSUNDA ZENGİN DOĞALGAZ REZERVİ VAR

Kızılhisar adasının Türkiye’nin Akdeniz kıyısına çok yakın bir bölgede Antalya Körfezi’nden Finike Körfezi’ne uzanan kısımda uzandığını hatırlatan Prof. Dr. Kumbaroğlu, “Bu adanın doğusunda deniz tabanında metan gazı salımı olan çamur volkanları bulunuyor.” bilgisini paylaştı.

Kumbaroğlu, Akdeniz’de deniz tabanında metan gazı salımlarının görüldüğü çamur volkanlarının doğal gaz potansiyeline işaret ettiğinin altını çizerek, şunları söyledi:

“Metan gazı, doğal gazın içerisinde yüzde 70 ile yüzde 90 oranında yer alan önemli bir bileşen ve enerji kaynağı. Avrupa Birliği’nin finanse ettiği çeşitli araştırmalar kapsamında Akdeniz’de metan gazı salımı olan çamur volkanları haritası çıkarıldı.”

HABERİN DETAYLARINI YENİSAFAK.COM’DAN OKUYABİLİRSİNİZ.

Kopyalamayı desteklemiyor...