Connect with us

DİKKAT ÇEKEN

Korona’dan daha ölümcül! Hıyarcıklı veba yayılıyor…

Son Guncelleme:

İlk olarak Çin’de görülen ardından da Moğolistan’a sıçrayan Hıyarcıklı Veba olarak da bilinen Bubonik Veba bakterisi ABD de görüldü.

Şu an dünyayı kasıp kavuran koronavirüsten daha ölümcül olan Bubonik Veba’ya ilişkin uzmanlar peş peşe uyarılar veriyor.

CNN’in haberine göre, ABD’nin Colorado eyaletinde bir sincaba yapılan Bubonik (hıyarcıklı) Veba testi pozitif çıktı.

11 Temmuz’da test sonucu pozitif çıkan sincap Colorado’nun Morrison bölgesinde görülen ilk vaka olarak kayıtlara geçirildi.

Yetkililer testin pozitif çıkmasının ardından vebanın gerekli önlemler alınmazsa hem insanları hem hayvanları etkileyebileceği uyarısında bulundu.

HIYARCIKLI VEBA NEDİR?

Tedavi edilmezse ölümcül etkisi olan Bubonik Vebaya, Yersinia Pestis isimli çoğunlukla kemirgenlerde yaşayan hayvansal bir bakteri sebep oluyor. Hıyarcıklı Veba olarak da bilinen hastalığın insanlara bulaşabilen en yaygın türü olarak belirtiliyor.

Hastalık bu ilginç adını bulaştığı insanın lenflerinde, kasıklarında ve koltuk altlarında oluşan hıyarcık şeklindeki acılı şişliklerden alıyor. 2010 ile 2015 yılları arasında dünya çapında 3 bin 248 vaka bildirildi ve bunların 584’ü hastalık nedeniyle öldü.

Kopyalamayı desteklemiyor...