Connect with us

DİKKAT ÇEKEN

Korona’dan kaçan Muğla’ya yerleşiyor! Nüfus bir milyon arttı, arazi fiyatları dörde katlandı…

Son Guncelleme:

Muğla’da corona virüs salgını sonrası 967 bin olan yerleşik nüfus 2 milyona çıktı. Bodrum, Marmaris, Fethiye ve Datça’nın yanı sıra kırsal mahallelere de talep patlaması yaşandı, arazi fiyatları üçe dörde katladı.

Covid-19 salgını sonrası büyükşehirlerdeki bulaş sayısındaki artış nedeniyle kırsala başlayan göçte en fazla tercih edilen il Muğla oldu. Ankara, İstanbul ve İzmir gibi illerde yaşayan birçok vatandaş Muğla’nın kırsal mahallelerinden arazi satın almaya başladı.

KONTEYNER VE PREFABRİK EV TERCİHİ

Tarla niteliğindeki arazilere ev yapamayan vatandaşlar Muğla’nın havası ve iklimi nedeniyle konteyner ve prefabrik evlerde yaşamayı tercih ediyor.

ARAZİ FİYATLARI DÖRDE KATLADI

NTV.com.tr’nin haberine göre, Muğla’nın turistik merkezleri dışında kırsal mahallelere de talep patlaması yaşanınca arazi fiyatları üçe dörde katladı.

Menteşe’ye 20 kilometre uzaklıktaki kırsal Algı Mahallesinde araziler Ankara, İstanbul gibi illerde yaşayan vatandaşlar tarafından büyük rağbet görüyor. Bir yıl önce 25 bin lira olan tarlaların dönümü pandemi sonrası 100 bin liraya kadar alıcı buluyor. Tarım arazisi olması nedeniyle bina yapılmasına izin verilmeyen arazilere, dışarıdan gelen ve satın alan vatandaşlar çözümü konteyner veya ağaç kazıkların üzerine ahşap bina yapmakta buluyor. Şehir yaşamından kaçan ve doğa ile iç içe yaşamı tercih eden vatandaşlar hem virüs salgınından uzak durduklarını, hem de sağlıklı bir yaşam sürdürdüklerini açıkladı.

Kopyalamayı desteklemiyor...