Connect with us

GÜNDEM DIŞI

Koronavirüs etkisi! ABD’li tekstil firmaları rotayı Türkiye’ye kırdı…

Son Guncelleme:

ABD’li tekstil firmaları salgınla birlikte Çin’i bırakıp Türkiye’ye geri döndü. Banana Republic, Tommy Hilfiger, Mergen Group, Calvin Klein gibi devler tedarik için ofis açtı.

ABD merkezli şirletler, Çin ile ticareti asgari seviyeye düşürerek Türkiye pazarına yöneldi. ABD’nin önde gelen giyim mağazaları artık alımlarını Türkiye’den yapıyor. 

Akşam Gazetesi’nin haberine göre, geçmişte Türkiye’deki mağazalarını kapatan Banana Republic, Tommy Hilfiger, Calvin Klein, Herricks.com, Mergen Group Llc., Thales International, Textile Manufactturers Inc., Andersen Economic Group , Türk üreticilerden ürün almak için Türkiye’de yeniden ofis açtı.

Amerikan Türk İş Geliştirme Konseyi (ATBD) Onursal Başkanı Uğur Terzioğlu “Amerikalı alım grupları pandemiyle birlikte yüzlerini Türkiye’ye çevirdiler. Birçok ithalatçı firma Türk üreticilerle bağlantı kurmak için bizimle temasa geçiyor. Bu konjenktör önümüzdeki dönemde de sürecek” dedi.

İHRACAT ARTIYOR

Koronavirüsün olumsuz etkilerinden dolayı 2020 yılında birçok ülkeye dış satımda gerilemeler yaşanmasına rağmen Türkiye’nin bu dönemde dünyanın önde gelen ekonomilerinden ABD’ye ihracatında artış görüldüğünü hatırlatan Terzioğlu, bu trendin süreceğini vurguladı. Terzioğlu pandemi döneminde Türkiye’nin ABD’ye e-ticaret kanalıyla yaptığı ihracatın ciddi oranda artış gösterdiğine de işaret etti. Terzioğlu “Amerikalılar Çin’le ticareti asgariye indirdiler. Çin’den doğan boşluğu önemli ölçüde Türkiye doldurdu” diye konuştu.

Kopyalamayı desteklemiyor...