Connect with us

GÜNDEM

Koronavirüs yasakları Avrupa’yı karıştırdı! Binlerce kişi sokağa indi, polisle çatıştı…

Son Guncelleme:

Koronavirüs salgınına karşı ilan edilen sokağa çıkma yasakları birçok ülkeyi temellerinden sarstı. Polisle çatışan göstericiler dükkanları yağmalayıp şehirleri savaş alanına çevirdi. Avrupa ülkeleri Hollanda, İspanya ve Danimarka’nın yanı sıra Brezilya ve İsrail’de de benzer görüntüler vardı.

Bir yılı aşkın bir sürede 1 milyon 129 bin can alan Covid-19, özellikle Kuzey Yarımküre ülkelerinde kış mevsiminin gelmesiyle kabusa dönüştü. Birçok ülke peş peşe sokağa çıkmayı yasakladı ancak bu karar protesto dalgasını tetikledi.

Hollanda’da sokağa çıkma yasağı Cumartesi akşamından itibaren uygulanmaya başlandı. Yasak kararı, Hollanda’yı temellerinden sarstı.

Protestoların kontrolden çıkması üzerine, belediye başkanı, polis ve savcılığın ortak kararıyla ‘acil durum’ ilan edilerek bölgeye çevik kuvvet ekipleri konuşlandırıldı. Hollanda’da acil durum emri, sadece büyük bir isyan, afet veya kaza gibi ciddi durumlarda veriliyor.

Koronavirüs önlemlerine yönelik protesto gösterileri Pazar günü de devam etti. Genellikle aşırı sağcılar tarafından desteklenen başkent Amsterdam ve Eindhoven kentindeki gösterilerde olay çıktı. Eindhoven’de düzenlenen izinsiz protestoda polisle çatışan göstericilere tazyikli su ve göz yaşartıcı gazla müdahale edildi.

Kopyalamayı desteklemiyor...