Connect with us

GÜNDEM DIŞI

Kripto parayla köşeyi dönme hayalleri kabusa döndü! CEO kaçtı, site kapandı, 2 milyar dolar buhar oldu…

Son Guncelleme:

Yerli kripto para borsası THODEX’in kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer’in yurt dışına kaçtığı tespit edildi. Özer’in Arnavutluk’un başkenti Tiran’a gittiği belirlenirken, 2 milyar dolara yakın paranın buhar olduğu belirtiliyor.

Türkiye’de en çok kullanılan kripto para borsalarından biri olan Thodex’te işlemlerin durdurulup hesaplara erişilememesi üzerine dün ortaya çıkan kriz sonrası şirketten 4-5 iş günü sürecek bir bakım çalışması olduğuna ilişkin açıklama gelmişti.

CEO FARUK FATİH ÖZER YURT DIŞINA ÇIKTI

Thodex’in kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer 20 Nisan akşamı yurt dışına çıktı. Özer, Twitter, ve Instagram hesaplarını kapatırken yatırımcılar ise Thodex’in batıp batmadığı sorusunun cevabını arıyor. Kullanıcılar siteye giriş yapamazken hesapların ne olacağı da merak ediliyor. Özer’in Arnavutluk’a kaçtığı belirlendi.

‘İKİ MİLYAR DOLARLIK KAYIP’ İDDİASI

Borsada aylık 12 milyar dolarlık işlem hacmi olduğu ve yaklaşık 2 milyar dolarlık bir paranın buharlaştığı iddia edilirken Thodex mağdurları ise avukatları aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulundu.

 

THODEX'in CEO'su Faruk Fatih Özer

THODEX’in CEO’su Faruk Fatih Özer

16,4 MİLYAR TL İLE YURT DIŞINA KAÇTI

Thodex mağdurlarının avukatı Oğuz Evren Kılıç, THODEX’in kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer’in en az 2 milyar dolarlık (16,4 milyar TL) kripto parayla İstanbul Havalimanı’ndan yurt dışına çıktığını tespit ettiklerini söyledi. Yapılan incelemeler sonucunda, Faruk Fatih Özer’in 20 Nisan Salı günü saat 19.50’de Arnavutluk’un başkenti Tiran’a gittiği belirlendi.

“CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK DOLANDIRICILIK VAKASI”

Avukat, THODEX’te 400 bin kişinin hesabının bulunduğunu ve bunlardan yaklaşık 391 bininin aktif hesap olduğunu belirterek “Borsada aylık 100 milyar lira yani yaklaşık 12 milyar dolarlık işlem hacmi olduğunu öğrendik. Yaklaşık 2 milyar dolarlık bir paranın buharlaştığını hesaplıyoruz. Bu cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık vakası.” diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Faruk Fatih Özer’in Twitter hesabını kapatması da kullanıcıların şüphesini daha da artırmıştı.

SORUŞTURMA AÇILDI

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, merkezi Kadıköy’de bulunan şirket ile ilgili Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından “nitelikli dolandırıcılık” ve “suç örgütü kurmak” suçundan re’sen soruşturma başlattı.

Sabah saatlerinde de şirketin merkez ofisinin bulunduğu binaya polis geldi. Polis ekipleri, incelemenin ardından binadan ayrıldı.

HESAPLARINA EL KONULSUN TALEBİ

Müvekkillerinin yaşadığı mağduriyete istinaden Thodex isimli kripto para borsasının sahibi olan Koineks A.Ş. şirketi yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunduklarını da belirten Özer, yurt dışına çıkış yasağı ve şirket hesaplarına el konulması yönünde talepte de bulunulduğunu dile getirdi.

ÇEKİLİŞLE PORSCHE VERMİŞ

Kripto para piyasası Thodex’in yatırımcıları çekmek için çok sayıda ünlü ismi reklamlarında oynattığı ve çekilişle bir kişiye 2020 model Porsche Panamera GTS ile çok sayıda kişiye ise farklı markalara ait cep telefonları ve hediye paketleri de verdiği ortaya çıktı.

FATİH FARUK ÖZER KİMDİR?

Faruk Fatih Özer 2008 yılında Koineks şirketi ile kripto para borsasında giriş yaptı, 2017 yılında Thodex’i kurdu. Thodex şirketi başta Türkiye olmak üzere Myammar, Azerbaycan ve İngiltere gibi ülkelerde de faaliyet gösteriyordu. Bir dönem e-ticaret sektöründe de aktif olan Faruk Fatih Özer, ardından yazılım teknolojileriyle ilgilenmeye başladı Özer son olarak 2020 yılında Gamebridge mobil oyun platformunu kurmuştu.

Kopyalamayı desteklemiyor...