Connect with us

GÜNDEM

Lübnan ‘Dış müdahale’ ihtimalini de soruşturacak

Son Guncelleme:

Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun, Salı günü başkent Beyrut’u sarsan büyük patlamanın sebebinin henüz belirlenemediğini açıkladı ancak ilk kez “dış müdahale” ihtimalinden söz etti.

Michel Aoun düzenlediği basın toplantısında, patlamanın “ihmalden ya da bir füze, bomba ya da diğer tür saldırıdan” kaynaklanmış olabileceğini, soruşturmada “dış müdahale” ihtimalinin de soruşturulduğunu söyledi.

Aoun, bölgede bir uçak ya da füze görülüp görülmediğini belirlemek üzere Fransa’dan uydu fotoğraflarını istediklerini belirtti.

Daha önce ABD Başkanı Donald Trump generallerinin kendisine Beyrut’taki patlamanın muhtemelen bir saldırı olduğunu söylediklerini kaydetmişti. Ancak uzmanlar şu ana kadar genel olarak kazara patlama ihtimali üzerinde duruyordu.

Lübnan Cumhurbaşkanı patlamayla ilgili olarak uluslararası bir soruşturma komisyonu kurulması çağrısını ise reddetti.

16 kişi gözaltında

Lübnan resmi haber ajansı patlamayla ilgili olarak başlatılan soruşturma kapsamında 16 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Patlamanın ardından Marwan Hamadeh, “Artık ülkenin mahvolmasına seyirci kalan kurumların bir parçası olmak istemiyorum” diyerek milletvekilliğini bıraktığını açıkladı.

Lübnan’ın Ürdün Büyükelçisi Tracy Chamoun da “Yaşadığımız felaket ülkede liderliğin değişmesi gerektiğini gösteriyor” diyerek istifa etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Perşembe günü Beyrut’u ziyaretinde Lübnan’ın “köklü bir değişime” ihtiyacı olduğunu söylemişti.

Macron, patlama için uluslararası bir soruşturma başlatılması çağrısında bulunmuştu.

Kopyalamayı desteklemiyor...