Connect with us

POPÜLER HABER

Magnezyum nedir? Hangi alanlarda kullanılır?

Magnezyum (Mg), gümüş beyazlığında bir metaldir ve genellikle alaşım maddesi olarak, yani başka metallerle karıştırılarak kullanılır.

Son Guncelleme:

Kimyasal simgesi Mg, atom numarası 12; atom ağırlığı 24,312 olan bu element en hafif metallerden biridir ve bu özelliğiyle önem kazanmıştır.

Toz halindeki magnezyum kolayca tutuşur ve parlak bir alevle yanar. Bu özelliği nedeniyle, elektrikli fotoğraf makinesi flaşları çıkmadan önce, magnezyum yakılarak flaşlı fotoğraflar çekilmiştir.

1755 yılında İngiltere’de Joseph Black tarafından keşfedilmiştir. 1808 yılında Humphrey Davey tarafından saf olarak, magnezya ve cıva-II-oksit (HgO) karışımından izole edilmiştir.

MAGNEZYUMUN KULLANIM ALANLARI

Fotoğraf makinelerinin gövde ve flaş kaplamalarında, işaret fişeklerinde ve yangın bombaları başta olmak üzere pirotekni alanında yoğun olarak kullanılır.

Alüminyumdan üçte bir oranında daha hafif olması nedeniyle, alaşımlarından uçak ve füze yapımında faydalanılır. Eczacılık alanında önem taşıyan bileşikleri de vardır.

İtici özellikteki bileşiklerin yapısına katılır. Döküm demir yapımında ve uranyum başta olmak üzere çeşitli metallerin tuzlarından saflaştırılması işleminde kullanılır. Şömine tuğlalarının, aydınlatma ampullerinin, renk maddelerinin ve filtrelerin yapımında da yeri vardır.

Yeşil bitkilerde bulunan klorofil yapısında da yer alır. Ayrıca havai fişeklerin patlarken ortaya çıkardıkları renkleri vermek için de çeşitli bileşiklerle kullanılır.

Magnezyum ve alaşımları en hafif metalik yapısal malzemeler. Özellikle taşıtlarda ağırlık düşümü ve böylece daha az yakıt tüketimi ve CO2 salınımı için çok değerli malzemeler. Bu işlev hem magnezyum alaşımlarından üretilen parçalar hem de yine aynı amaca hizmet etmek için kullanılan diğer bir hafif metal olan alüminyum alaşımlarında magnezyumun ana alaşım elementlerinden birisi olması nedeni ile de çok önemli. 

EN ÇOK ÇİN’DE ÇIKIYOR

Bugün dünya metalik magnezyum talebinin yaklaşık % 85’i Çin tarafından karşılanıyor ve 2011 yılında Avrupa Birliği magnezyum metalini “kritik hammaddeler” sınıfına ekledi. Bu bağlamda  Türkiye’de birincil magnezyum üretiminin başlaması aynı zamanda stratejik bir önem de taşıyor.

2016’DAN BERİ TÜRKİYE’DE DE ÜRETİLİYOR

2016 yılında açılan Çukurova Grubu’na bağlı ESAN Türkiye’de İlk Magnezyum Tesisi Olmasının Yanısıra, Avrupa’nın da Tek Birincil Magnezyum Üretim Tesisi Olma Özelliğini Taşıyor. Tesis Eskişehir’in Çifteler ilçesinde faaliyet gösteriyor…

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

POPÜLER ETİKETLER

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Kopyalamayı desteklemiyor...