Connect with us

GÜNDEM

Manavgat yangınında 3 kişi hayatını kaybetti! Yangın kısmen kontrol altına alındı…

Son Guncelleme:

Manavgat’taki orman yangınında 3 kişi hayatını kaybetti. 122 kişi yangından etkilenirken 58 kişinin de tedavisi sürüyor.

Antalya’da dün öğle saatlerinden beri devam eden yangınlara ekiplerin müdahalesi sürüyor. Manavgat ilçesinde yangın büyük oranda kontrol altına alındı. Gece saatlerinde de Akseki ilçesinde yangın başladı.

3 can kaybı

Yangında Kepezbeleni Mahallesi’nde yalnız yaşayan 82 yaşındaki bir kişi hayatını kaybetti. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Değirmenli Mahallesi Delioğlanlı mevkisinde de Osman Gardaş ve Şehri Gardaş’ın hayatını kaybettiğini duyurdu.

10 kişi mahsur kaldı

Rüzgarın etkisiyle yangın Manavgat ilçesindeki Oymapınar Barajına kadar ilerledi.
Alevlerden kaçan 10 kişi barajdaki tekneye binerek uzaklaştığı sırada yakıtları bitince mahsur kaldı. AFAD ekipleri mahsur kalanları kurtardı.

18 mahalle boşaltıldı

Akseki ve Manavgat ilçelerinde 18 mahalle tedbiren boşaltıldı. Alevlere teslim olan onlarca ev kullanılamaz hale geldi. Ekiplerin yangına havadan ve karadan müdahalesi devam ediyor.

AFAD’dan yapılan açıklamada da 122 kişinin yangından etkilendiği, 58 kişinin de tedavisi sürdüğü belirtildi.

Ekipler seferber oldu

Çalışmalara 1 uçak, 1 İHA, 19 helikopter, 192 arazöz, 30 iş makinesi, 960 personel ve 30 su ikmal aracı katılıyor. Çok sayıda ev, işyeri , ahır, tarım arazisi sera ve araçlar zarar gördü.

Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü 24 personel 12 ekiple hasar tespit çalışmalarına başladı. Çevre illerden de ekip takviyesi yapıldı.

Yangında 1 arazöz devrildi, ağır yaralı olan şoförün tedavisi sürüyor. Tedbir amaçlı 1300 kişi kapasiteli KYK yurtları barınma için ayrıldı. Kızılay 1 sahra mutfak, 5 ikram aracı, 20 bin 400 kişi kapasiteli beslenme ünitesi ve 25 personelle bölgede çalışma yapıyor.

Sağlık Bakanlığı 19 ambulans 6 umke ve 1 mobil komuta aracını bölgeye sevk etmişti.

2 günde 41 yangın

2 gündür Türkiye’nin güneyi alevlerle mücadele ediyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 27-28 Temmuz’da 13 ilde 41 orman yangını çıktığını söyledi. 31 yangın kontrol altına alınırken 10 yangına müdahale sürüyor.

Kaynak: TRTHaber.com

Kopyalamayı desteklemiyor...