Connect with us

GÜNDEM

Marketleri Türkiye sayesinde dolduruyorlar! İranlılar’dan Türk mallarına Boykot çağrısı…

Son Guncelleme:

Türkiye ile İran arasında yaşanan şiir gerginliği sonrası İranlılar sosyal medya hesaplarından Türkiye’ye yönelik boykot kampanyası başlattı. Oysa ambargo altındaki İran’ın en büyük destek Türkiye’den gelirken, İran’daki marketlerin ve mağazaların neredeyse tamamı Türkiye’den ithal edilen ürünler sayesinde doluyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ermenistan işgalindeki Azerbaycan topraklarının kurtarılması dolayısıyla önceki gün Azadlık Meydanı’nda düzenlenen Zafer Geçidi Töreni’nde Şair Bahtiyar Vahapzade’nin “Topraktan pay olmaz” şiirinden bir bölüm okudu.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif sosyal medya hesabından şu açıklamayı yapmıştı: “Kimse Erdoğan’a, Bakü’de yanlışlıkla okuduğu şiirin, Aras Nehri’nin kuzey bölgelerinin İran’ın ana topraklarından zorla ayrılmasıyla ilgili olduğunu söylememiş! O, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin egemenliğine karşı konuştuğunu fark etmedi mi acaba? Kimse Aziz Azerbaycan’ımız hakkında konuşamaz.” 

İRANLILAR BOYKOT KAMPANYASI BAŞATTI

Yaşanan bu gerginlik sonrası İranlılar sosyal medya hesapları üzerinden Türkiye’ye yönelik boykot kampanyası düzenledi.

“Boykot Türkiye” adlı kampanyanın görselinde İranlılar, Türk mallarını ve barkotlarını yayınlayarak “1.5 milyon Ermeninin soykırımını kabul etmek ve Türkiye’den mal, seyahat ve eğlence alımını yasaklamak, halkın abartısına cevap olacaktır. Kuzey İran’ın dönüşü çok yakın.” ifadeleri yer aldı.

TÜRKİYE İRAN TİCARET HACMİ

Türkiye’nin İran’a ihraç ettiği başlıca ürünler: Tütün, bebek bezleri ve hijyenik mallar, çinko cevherleri, binek otomobilleri, kara taşıtları için aksamlar, lif levha, kağıt, karton, gıda ürünleri, büsküvi, çikolata vs.

Türkiye’nin İran’dan ithal ettiği ürünler:  Petrol ve petrol ürünleri (2019 Mayıs öncesi), doğalgaz, işlenmemiş çinko ve alüminyum, sentetik lif ipliği.

Kopyalamayı desteklemiyor...