Connect with us

GÜNDEM

Mavi Vatan neyse Siber Vatan da odur! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Siber Vatan” vurgusu…

Son Guncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vatan savunmamızı, denizde mavi vatanı olduğu gibi, dijital dünyada siber vatanı da içine alacak şekilde genişleteceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı Veliaht Dairesi’nde Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı Resim Heykel Müzesi Restorasyon Sonrası Açılış Programı’nda yaptığı konuşmada ‘Siber Vatan’ kavramına vurgu yaptı.

“Siber vatana teknik altyapımızı göstererek sahip çıkmakta kararlıyız”

“Dünyada siyasi ve ekonomik güç dengelerinin yeniden biçimlendiği bir döneme girerken üzerinde en çok durmamız gereken hususların kültür, eğitim ve aile olduğuna inanıyorum. Kültür ve sanat ülkelerin ele geçirilmesinde görülmeyen ordular olarak kullanılmıştır. Tarihi ve kültürüyle bağı koparılmak için içeriden ve dışarıdan bu denli uğraşılmış başka bir devlet var mıdır bilmiyorum. 

Dijital çağın ham maddesi ise veridir. Veriyi elinde tutanlar demokrasiyi de hukuku da hiçe sayarak kendi diktatörlüğünü kurabiliyor. Artık ülkelerin egemenlik hakları fiziki sınırlarından ziyade dijital dünyada saldırı altında bulunuyor. Vatan savunmamızı, denizde mavi vatanı olduğu gibi, dijital dünyada siber vatanı da içine alacak şekilde genişleteceğiz.

Siber vatana sahip çıkmanın bir tarafında teknik altyapı varsa diğer tarafında da içerik üretimi yer alıyor. Son günlerde yaşananlar bu faşizmin cüretkarlığının nerelere kadar uzanabileceğini göstermiştir. Önümüzdeki dönemde siber vatana, hem teknik altyapımızı güçlendirerek hem ilhamını kendi medeniyetimizden aldığımız içerik üretimimizi artırarak sahip çıkmakta kararlıyız.”

SİBER VATAN NEDİR?

Siber Vatan, Kara, Hava ve Denizden sonra devletlerin dördüncü egemenlik sahasıdır ve onlar kadar önemlidir.

Devletin digital güvenliğinin ve sınırlarının belirlendiği alana Siber Vatan denmektedir. Ülke içindeki manipülasyonlardan tutun da şirketlerin ve devletin gizli bilgilerinin güven altında tutulması Siber
Vatan kavramıyla açıklanmaktadır.

Devletlerin nasıl sınırlarını koruyan askerleri varsa, dijital orduları da mevcut olmak zorundadır. Devletler artık vatandaşlarının can ve mal güvenliğinin yanında dijital güvenliğinden de sorumludur. O nedenle ülke içindeki verilerin dışarıya çıkmaması için devlete bütün önlemleri almak durumundadır.

Kopyalamayı desteklemiyor...