Connect with us

GÜNDEM

Merkez Bankası nasıl bir para politikası izleyecek? Yeni başkan yol haritasını 9 Şubat tarihli yazısında kaleme almış…

Son Guncelleme:

Merkez Bankası Başkanlığına atanan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, 9 Şubat 2021 tarihinde Yeni Şafak’ta kaleme aldığı “Enflasyon, faiz ve döviz kuru” başlıkla yazısında Türkiye’nin yüksek faiz, düşük kur politikasından bir yere varamayacağını savunmuştu.

Kavcıoğlu, dünyada faizlerin ekside seyrettiği bir dönemde, Merkez Bankası’nın yüksek faizde ısrar etmemesi gerektiğini savunurken, şu görüşleri ileri sürdü.

“Dolayısıyla, Merkez Bankası’nın yüksek faiz politikasında ısrar etmemesi gerekir. Dünyada faizler sıfıra yakınken bizde faiz artışına gitmek ekonomik sorunları çözmeyecektir. Aksine, ilerleyen dönemlerde sorunları daha da derinleştirecektir. Çünkü, faiz artışları dolaylı olarak enflasyonun artmasına yol açacaktır.”

“SICAK PARA YATIRIMA DEĞİL YÜKSEK FAİZE GELDİ”

Kavcıoğlu, daha önceki deneyimlerden de örnekler vererek yurtdışından gelen sıcak paranın yüksek faize geldiğinin altını çiziyor.

“Dünyada likiditenin bol olduğu dönemlerde Türkiye yıllarca yüksek faiz düşük kur politikası uyguladı. Sıcak para yatırıma değil yüksek faize geldi. Sıcak para ülkeden çıkarken de düşük kurdan TL’den dövize dönüp ülkeden çıktılar. Yüksek faiz düşük kur politikasından kaybeden hep ülkemiz oldu.”

MERKEZ BANKASI’NIN PARA POLİTİKASI NASIL OLACAK?

Kavcıoğlu’nun yazısının sonunda, Merkez Bankasının bundan sonra alacağı kararlara yönelik ipuçları dikkat çekiyor.

“Türkiye tasarruf eksiği olan bir ülke konumunda ve ülkemizde milli geliri artırmak için yapacağınız yatırımlar için sermaye en önemli girdi. Üreticinin yüksek faizle aldığı para üretim maliyetlerini artıracaktır. Dolayısıyla faiz artışını değil üretimi artıracak, girdi maliyetlerini düşürecek kararları teşvik etmek gerekir.”

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Kopyalamayı desteklemiyor...