Connect with us

GÜNDEM DIŞI

Netflix Squid Game dizisiyle uçuşa geçti! Abone sayısı 213 milyon oldu…

Son Guncelleme:

Netflix’in dünya genelindeki toplam abone sayısı 213,6 milyona ulaştı. Abone sayılarında son zamanların fenomen dizisi Squid Game’in etkisi hissedildi.

Yaklaşık 142 milyon abone ‘Squid Game’ adlı diziyi izlemeye başladı ve bunun sonucu bu dizi Netflix tarihinin en fazla izlenen dizisi oldu. Şirket çeyreği 213,6 milyon abone ile tamamladı. 

Netflix Inc., büyük bir çıkış yapan Güney Kore dizisi ‘Squid Game’in popülaritesinden dolayı yılın en iyi abone artışını gerçekleştirdi ve Wall Street’teki tahminlerini aştı.

Şirket, Salı günü yapılan açıklamaya göre, yılın üçüncü çeyreğinde abone sayısını 4,38 milyon artırdı ve 3,72 milyon olan tahminlerin üzerine çıktı.

Netflix, 2021’in son çeyreğinde, yakın zamanda listesine alacağı bir dizi ‘benzeri görülmemiş’ dizi dolayısıyla 8,5 milyon müşterinin abone olmasını bekliyor. Wall Street’in tahmini ise 8,32 milyon abone seviyesinde.

Yılın son dört ayındaki yoğun programlama, Netflix’in yıla yavaş bir başlangıç yapmasının ardından toparlanmasına yardımcı olacak. Şirket 2021 yılının ilk altı ayında abone sayısını 5,5 milyon artırdı. Bu, 2013’ten beri en düşük abone artışını işaret ediyor. Analistler, Temmuz ve Ağustos aylarının popüler şovların yeni sezonları olmaksızın geçmesinin ardından, bu yavaşlamanın süreceğinden endişe duyuyorlardı. Ancak ‘La Casa de Papel’ ve ‘Sex Education’ın yeni sezonları yanında ölümcül bir yarışmayı konu edinen ‘Squid Game’ Eylül ayında milyonlarca yeni müşterinin gelmesini sağladı.

Yaklaşık 142 milyon abone ‘Squid Game’ adlı diziyi izlemeye başladı ve bunun sonucu bu dizi Netflix tarihinin en fazla izlenen dizisi oldu. Şirketin üst düzey yöneticileri, yatırımcıları bilgilendirmek için hazırladıkları önceden kaydı yapılmış videoda diziyi çağrıştıran eşofmanlar giydi. Şirket çeyreği 213,6 milyon abone ile tamamladı.

Gelir 7,5 milyar dolara ulaştı

Buna göre, şirketin yılın üçüncü çeyreğinde elde ettiği gelir, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 16 artışla 7,5 milyar dolara ulaştı. Firmanın geliri geçen yılın aynı döneminde 6,4 milyar dolar düzeyindeydi.

Şirketin net karı ise üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 83 artışla 1,5 milyar dolara yükseldi. Firmanın geçen yılın üçüncü çeyreğindeki net karı 790 milyon dolar olmuştu. Netflix’in hisse başına düşen karı da aynı dönemde 1,74 dolardan 3,19 dolara çıktı.

Netflix’in şimdiye kadarki en büyük dizisi

Şirketin üçüncü çeyrekte abone sayısındaki artışta Güney Kore yapımı “Squid Game” dizisine yönelik yoğun ilginin etkili olduğu belirtildi. Netflix’ten yapılan açıklamada, 17 Eylül’de yayınlanan dizinin, şirketin “şimdiye kadarki en büyük dizisi” olduğu kaydedildi.

Squid Game’in popülaritesinin şaşırtıcı olduğuna dikkat çekilen açıklamada, dünya genelinde 142 milyon hanenin diziyi ilk dört haftasında izlediği ve dizinin 94 ülkede Netflix’in 1 numaralı programı olarak derecelendirildiği aktarıldı.

Kaynak: Bloomberght.com

Kopyalamayı desteklemiyor...