Connect with us

GÜNDEM

Normalleşme Planı nasıl işleyecek? İşte Türkiye’nin yol haritası…

Son Guncelleme:

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla ilgili Normalleşme Planında Türkiye’nin yol haritası netleşmeye başladı. Yaklaşık 2 aydır sıkı tedbirlerin uygulanması sonucunda vakalar gerilemeye başlamıştı.

Avrupa ülkelerinin yavaş yavaş normale dönme adımları Türkiye’de de verilerin olumlu yönde seyretmesi sonrasında normalleşmeyi gündeme getirdi.

AVM, Berber ve Kuaförler bugün itibariyle kontrollü bir şekilde açıldı. Sırada diğer alanlar var.

MAYIS AYI BELİRLEYİCİ OLACAK

Bayram sonrasında vaka durumundaki iyileşmenin sürmesi durumunda sokağa çıkma kısıtlamasına haziran ayında son verilmesi hedefleniyor.

Aynı şekilde 65 yaş ve 20 yaş altına uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının da bu takvimle birlikte haziran ayının ortasında son bulması planlanıyor.

Buna göre 16-19 Mayıs ve ramazan bayramının yer aldığı 23-26 Mayıs’ta sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanması öngörülüyor.

30 GÜN VAKASIZLIK ŞARTI

Restoran, kafe ve pastanelerin haziran ayının ortasında açılması planlanırken, ilk etapta saat sınırlaması getirileceği belirtiliyor.

Plana göre, önce mesai saatleri ile sınırlı olmak üzere ve katı fiziki mesafe koşullarıyla bu iş yerlerinin açılması öngörülüyor.

TELAFİ EĞİTİMİ AĞUSTOSTA

Telafi eğitimleri de vatandaşların en çok merak ettiği konular arasında. Öğrencilerin iyi bir yaz geçirmesi hedefleniyor.

Telafi eğitimlerinin ağustos sonunda yapılması ve eylül ayında yeni eğitim-öğretim dönemine geçilmesi planlanıyor.

MEDYAJANS.COM

Kopyalamayı desteklemiyor...