Connect with us

GÜNDEM

“Orduya İlahiyatçı yerine papaz alınsaydı çok memnun olacaklardı”

Son Guncelleme:

Tarihçi yazar Murat Bardakçı, Haberturk.com’daki köşe yazısında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin İlahiyat Fakültesi mezunlarından alacağı Din İşleri Subaylarıyla ilgili özellikle sol kesimden gelen eleştirilere sert tepki gösterdi.

Bardakçı, ”Bakanlık böyle bir ilân verir de lâik, demokrat, çağdaş, entel ve dantel çevrelerimiz yaygara koparmadan durabilirler mi? Orduya ilâhiyatçı yerine papaz alınsa memnun olacaklar var!” ifadelerini kullandı.

Murat Bardakçı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin alacağı muvazzaf öğretmen subay adayları arasında İlahiyat Fakültesi mezunlarına yer vereceğini duyurmasının ardından gelen eleştirilere bugünkü köşesinden tepki gösteren Habertürk yazarı Murat Bardakçı, ”Bakanlık böyle bir ilân verir de lâik, demokrat, çağdaş, entel ve dantel çevrelerimiz yaygara koparmadan durabilirler mi?” ifadelerini kullandı.

Bardakçı, ”İki günden buyana duyuruyu dillerine dolayıp duruyorlar, Millî Savunma’nın “Öğretmen subay alacağız” demesine rağmen adaylarda aranan “fakülte mezunu olma” şartını eğip bükerek “İmam-Hatip mezunu olma”ya getiriyor, lâiklikten girip yobazlıktan çıkıyor ve “Türk Ordusu’nda imam görevlendirmek de ne iş?” diyorlar!” diye yazdı.

”TÜRKİYE SANKİ MÜSLÜMAN DEĞİL

”Bardakçı sözlerine; ”Türkiye sanki Müslüman değil; Budist, Hindu, animist, ateist, yahut gâvur! Asker hücuma kalkarken asırlardan buyana “Allah Allah” demiyor, yemeğe “Hamdolsun” diye başlamıyor, karargâhlarda cami falan hak getire, cephede can verenler de “şehid” olmuyor, Nirvana’ya gidiyorlar! Dolayısı ile böyle bir orduya ileride “imamlık etme” tehlikesi bulunan İlâhiyat Fakültesi mezunlarının, hem de kadrolu olarak alınmaları da neyin nesi?” diyerek devam etti.

“YÜZLERCE YILDIR VAR”

Türk ordusunun yüzlerce senedir “tabur imamı” denilen hocaların olduğuna işaret eden Murat Bardakçı, “Fakat din, itikad, akide yahut gelenek dendi mi şekil değiştiren zevâta askerî kadrolarda İlâhiyat Fakültesi mezunlarının da yer almalarının artık şart olduğunu, uzmanlık alanları din ve ilâhiyat olan bu subaylar sayesinde askerin manevî boşluğunu birbirinden farklı cemaatlerin doldurmasının önüne geçilebileceğini anlatmak ne mümkün?” ifadelerini kullandı.

MURAT BARDAKÇI’NIN YAZISININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN…

Kopyalamayı desteklemiyor...