Connect with us

GÜNDEM

Partisi suç örgütü ilan edildi! Türk Bayrağını yırtan Yunan vekilin dokunulmazlığı kaldırıldı, hapse girecek…

Son Guncelleme:

Avrupa Parlamentosu, ülkesinde partisi suç örgütü olarak kabul edilen Yunan milletvekili Yannis Lagos’un dokunulmazlığını kaldırdı.

Yunanistan’daki ırkçı Altın Şafak Partisi Üyesi Yannis Lagos, geçen yıl düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nun “Yunan Adalarında İnsani Durum” başlıklı oturumunda Türk bayrağını yırtmıştı.

Parlamentoda dün akşam yapılan ancak sonuçları bugün açıklanan oylamada, 658 milletvekili Lagos’un dokunulmazlığının kaldırılması için oy verdi, 25 milletvekili karşı çıktı.

Lagos’un dokunulmazlığının kaldırılmasını Yunanistan makamları talep etmişti.

ALTIN ŞAFAK, SUÇ ÖRTÜGÜ OLARAK KABUL EDİLDİ

Lagos gibi hapis cezası alan bir başka Altın Şafak Üyesi eski Yunanistan Meclisi Üyesi Hritsos Pappas da henüz yakalanamadı. Pappas’ın Balkanlar’da bir ülkede saklandığı iddia ediliyor.

Altın Şafak Partisi, Yunanistan’da mahkeme tarafından “suç örgütü” olarak kabul edilmiş, bu örgütü yönettikleri gerekçesiyle Lagos’un da aralarında bulunduğu bazı parti üyeleri hapis cezalarına çarptırılmıştı.

Lagos, Altın Şafak Partisi’nden AP milletvekilliğine seçildikten sonra Altın Şafak’tan istifa ederek “Ulusal Halk Vicdanı” adı altında kendi partisini kurmuştu. 47 yaşındaki Lagos, ırkçı faaliyetleri ve yüz kızartıcı pek çok suç nedeniyle daha önce de tutuklanmış ve cezalar almıştı.

Kopyalamayı desteklemiyor...