Connect with us

GÜNDEM DIŞI

PSG-Başakşehir maçında ırkçılık yapan hakem sahadan kovuldu

Son Guncelleme:

Şampiyonlar Ligi’nde PSG-Başakşehir maçında Webo’ya ırkçı söylemde bulunan 4. hakemi Rumen Sebastian Coltescu görevden alınarak saha dışına gönderildi.

Şampiyonlar Ligi son maçında PSG’ye konuk olan Başakşehir’de yardımcı antrenör Pierre Webo’ya, karşılaşmanın 4. hakemi Rumen Sebastian Coltescu’nun ‘negro’ (Zenci) diyerek ırkçı söylemde bulunması sonrası Başakşehir maçtan çekildi.

Yaşanan olayların görüntüsü

Uzun süren bekleyişten sonra UEFA yetkililer, 4. hakem Coltescu’yu görevinden alırken, VAR hakemini 4. hakem olarak atadı.

Irkçı hakemin savunması

Webo’ya ırkçılık yapan Rumen hakem Sebastian Coltescu, “Irkçılık yapmadım, Rumence Negru (Zenci) dedim” dedi.

Rumen hakemin, Webo’nun kenarda bir pozisyona itiraz etmesinin ardından orta hakem Ovidiu Hategan’a, “Şuradaki siyah olan. Git ve onun kim olduğuna bak. Şu siyah olanın böyle davranmasına izin vermemiz mümkün değil.” dediği belirtildi.

Bu sözler üzerine çılgına dönen Webo, yoğun itirazı nedeniyle kırmızı kart gördü.

CONSTANTIN SEBASTIAN COLTESCU KİMDİR?

Constantin Sebastian Col?escu, 6 Mayıs 1977 yılında Craiova, Romanya dünyaya gelmiştir. UEFA Kupası’nda ilk çıkışını 17 Temmuz 2006’da Zrinjski ve Marsaxlokk arasındaki Intertoto maçında yaptı.

Pierre Webo’ya ırkçı söylemde bulunan Sebastian Colţescu, iki yıl önce bir kez daha gündeme gelmişti.

27 Mart 2018’de ülkesi Romanya’nın İsveç’le oynadığı maçta dördüncü hakem olan Colţescu’ya dair İsveç Milli Takım teknik direktörü Janne Andersson şu sözleri sarf etmişti:

“Yedek (dördüncü) hakem 90 dakika boyunca yedek kulübümüze dönüp faul yok diye bağırdı. Maçtan sonra Romanya yedek kulübesine gitti ve oyuncularla tokalaştı. Böyle bir şey görmek garipti, sanki 80’lere dönmüştük.”

Sebastian Colţescu, 2015 yılında oynanan Astra-Steaua maçında yaptığı büyük hatalarla gündeme gelmiş ve ardından gelen iki ayda kendi liginde bir maça atanmamıştı. O süreçte 2016’ya kadar askıya alınma riskiyle karşı karşıya kalmış fakat Ekim ayındaki kurulda affedilmişti.

Eski uluslararası hakem Adrian Porumboiu, 2019’da Colţescu’nun yönettiği Viitorul – Sepsi maçının ardından şu demeçleri vermiştir: “Colţescu’nun kararları dünyanın hiçbir köşesinde gerçekleşmiyor. Katil bir hakem istiyorsanız onu alabilirsiniz!”

2008’de Romanya’da Merkez Hakem Komisyonu Başkanı olan Gheorghe Constantin: “Onun yaptığı hataları ligimizin bu seviyesinde kabul edemeyiz. Bir süre maç yönetemeyecek, hatalarından ders alması gerekiyor.”

CFR Cluj kulübünün avukatı Ioan Ivaşcu, 2019 yılında Colțescu’nun yönettiği Cluj-Astra maçı sonrasında: “Sahadaki oyunculara küfretti ve onları duymamazlıktan geldi. Bu akıl alır değil!”

Colțescu, 2008’de bir süreliğine askıya alındığı dönemde bir boşanma davasından çıkmıştı. Sonraki dönemde kız arkadaşı edinen Colțescu, o süreçte intiharın eşiğinden döndüğünü belirtmişti.

Paris Saint Germain-Medipol Başakşehir maçı, dördüncü hakemi Constantin Sebastian Colțescu, Webo’ya ırkçı söylemde bulunduğu gerekçesiyle durdu.

Kopyalamayı desteklemiyor...