Connect with us

GÜNDEM

Rusya 2022 sonuna kadar Avrasya Ekonomis Birliği dışındaki ülkelere ihracatı yasakladı…

Rus hükümeti, Avrasya Ekonomik Birliği dışında kalan ülkelere yıl sonuna kadar teknoloji, telekomünikasyon, tıp, otomobil, tarım ve elektrik ekipmanlarının ihracatını geçici olarak yasakladı.

Son Guncelleme:

Rus hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, 200’den fazla ürünün ihracatının 2022’nin sonuna kadar geçici olarak yasaklandığı duyuruldu.

Açıklamada, söz konusu ürünler arasında teknoloji, telekomünikasyon, tıp, otomobil, tarım ve elektrik ekipmanlarının yer aldığı aktarıldı.

Demir yolu taşımacılığı ekipmanları, konteyner, türbinler, metal ve taş işleme makinelerinin de yasak kapsamına girdiğine işaret edilen açıklamada, monitörler, projektörler, konsol ve panellerin de ihracatının durdurulduğu kaydedildi.

“Yasak Avrasya Ekonomik Birliği dışında kalan tüm ülkeleri kapsıyor” 

İhracat yasağının Avrasya Ekonomik Birliği ülkeleri dışında kalan tüm ülkeleri kapsadığı bilgisine yer verilen açıklamada, Rusya’ya “dostane olmayan” adımlar atılan ülkelere kereste ihracatının da geçici olarak durdurulduğu söylendi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 8 Mart’ta, hükümetin belirleyeceği bazı ürün ve ham maddelerin ihracatının yasaklanması talimatını vermişti.

Avrasya Ekonomik Birliği ülkeleri üyeleri

  • Belarus.
  • Ermenistan.
  • Kazakistan.
  • Kırgızistan.
  • Rusya

Kopyalamayı desteklemiyor...