Connect with us

GÜNDEM

Rusya’da mağazaların önlerinde uzun kuyruklar…

Rusya’ya uygulanan yaptırımlar kapsamında ülkedeki faaliyetlerini durdurma kararı alan uluslararası markaların mağazalarında yaşanan izdiham görüntülere yansıdı

Son Guncelleme:

Rusya’da en hızlı büyüyen sektörlerden biri olan kozmetik ve kişisel bakım ürünleri piyasasının büyüklüğü 2020’de 11 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Ülkede tüketilen kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin yüzde 65’i ithal ediliyor. Sektörün yıllık ithalatı yaklaşık 3,5 milyar dolar olurken, 800 milyon dolar seviyesinde de ihracatı bulunuyor.

Fransa, Almanya, İtalya, ABD, Polonya, Birleşik Krallık, Güney Kore, Çin, İrlanda ve İspanya, Rusya’nın bu sektörde en fazla ithalat yaptığı ülkeler arasında yer alıyor.

Rusya’da dijital platformlardan alışveriş son dönemde artmasına karşın her yaştan çok sayıda müşteri, kozmetik ve kişisel bakım ürünlerini hala mağazalardan alıyor.Rusya'dan çekilme kararı alan giyim mağazasının önündeki kuyruk...Rusya’dan çekilme kararı alan giyim mağazasının önündeki kuyruk…

ÇEKİLECEK MAĞAZALARIN SATIŞLARI KATLANDI

Batılı kozmetik ve kişisel bakım markalarının yoğun şekilde tercih edildiği Rusya’da, yaptırımlar nedeniyle bu markaların ülkeden çıkma kararı alması mağazalarda panik alışverişine neden oldu. Bu durum, mağaza önlerinde saatler süren kuyruklara yol açıyor.

Sephora, Victoria’s Secret, Dior, The Body Shop, Chanel ve Mac gibi markaların Rusya’daki günlük satışları, mağazalarının kepenklerini indirmeden önce katlandı.

Kaynak: NTV.com.tr

Kopyalamayı desteklemiyor...