Connect with us

GÜNDEM DIŞI

Sosyal medyada gündem oldu! Etna Yanardağı işte böyle patladı…

Son Guncelleme:

Avrupa kıtasındaki en yüksek ve en aktif yanardağ olan Etna Yanardağı, yeniden faaliyete geçti. İtalya’nın Sicilya Adası’nda bulunan yanardağın lav püskürttüğü anlar, sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

Son büyük patlamasını bundan tam 28 sene önce yani 1992 yılında yaşayan Etna Yanardağı, yeniden lav püskürtmeye başladı. İtalya’nın Sicilya Bölgesi’ndeki yanardağın patlamasının ardından bölgede acil durum ilan edilerek, kiliselerden acil durum çanları çalmaya başladı. Gelen haberler, şu ana kadar herhangi bir can ve mal kaybı olmadığı yönünde, ancak bölgedeki güvenlik güçleri kırmıza alarma geçmiş durumda.

İtalya Ulusal Jeofizik ve Vulkanoloji Enstitüsü’nden (INGV) yapılan açıklamada, patlama sonucunda oluşan kül serpintisinin Etna Dağı eteklerinde bulunan Katanya şehrinin Fleri kasabasında rapor edildiğini aktardı. Çekilen fotoğraf ve videolarda, kırmızı lavlar gökyüzüne doğru yükselirken, büyük bir duman bulutunun ortaya çıktığını görüyoruz.

Avrupa kıtasındaki en yüksek yanardağ olan Etna, 3.326 metrelik bir yüksekliğe sahip olsa da, zirvedeki püskürmelerle bu yükseklik zaman zaman değişebiliyor. İtalya’nın en büyük üç aktif yanardağından biri olan Etna, 1.190 kilometrekarelik bir alan kaplıyor.

2013 yılında Dünya Mirası ilan edilen Etna Yanardağı, son olarak Aralık 2020’de faaliyete geçmişti. Söz konusu patlamanın neden olduğu volkanik küller Katanya şehrinin çevresindeki bazı kasabalara ulaşmış, patlamalar ise bir gün boyunca devam etmişti.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

POPÜLER ETİKETLER

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Kopyalamayı desteklemiyor...