Connect with us

GÜNDEM

Sultan İkinci Abdülhamid’in adını taşıyan suyu kirlettiler! İBB Kuyu suyu sattığını kabul etti…

Son Guncelleme:

Şile’de jandarma ekiplerinin düzenlediği operasyonda ortaya çıkan kaçak su dolum tesisindeki suların İBB’ye bağlı Hamidiye A.Ş.’ye satıldığının ortaya çıkması sonrası yeni bir gelişme yaşandı. İBB, yaptığı açıklamada şirketle sözleşmenin 1 Temmuz 2021 itibariyle sona erdiğini belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) vatandaşlara ‘kaynak suyu’ adı altında kuyu suyu sattıklarını kabul etti. Hamidiye A.Ş.’nin Şile’de ormanlık alandaki bir kuyudan su çıkaran taşeron firmayla 12 ay boyunca çalıştığını duyuran İBB, bu şirketle sözleşmenin 1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle sona erdiğini bildirdi. Ekrem İmamoğlu yönetimindeki İBB’nin skandala ilişkin açıklamasında “Hamidiye A.Ş., bu tarihten sonra bahsi geçen firmadan su satın almamıştır” ifadesi kullanıldı.

Orman yangınları sonrası jandarma ekipleri Şile’deki ağaçlık araziyi kontrol ederken Ulupelit mevkiinde su varilleri ve borular olduğunu fark etmiş, daha sonra bu boruların ‘kaynak suyu dolum fabrikası’na gittiğini tespit etmişti. Kaçak açıldığı belirlenen kuyudan çıkarılan su İBB’ye ait Hamidiye A.Ş.’ye satılıyordu.

TESİS CHP BAŞKAN ADAYININ EŞİNE AİT

Şile’deki su dolum tesisinin 31 Mart seçimlerinde CHP’den Eyüpsultan Belediye Başkan adayı olan Emel Bilenoğlu’nun eşi Cafer Bilenoğlu ile ortağı Murat Tükenmez’e ait olduğu ortaya çıkmıştı. Jandarma Suç Araştırma Timi (JASAT) ekipleri, yaptıkları incelemede, kuyu suyunun arıtılarak kullanıldığını, firmanın yapı ve arıtma düzeneğinin de ruhsatsız olduğunu tespit etmişti.

Skandalın duyulması sonrası olay yerine intikal eden İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tesisteki damacanalardan örnekler almış ve kaçak işletme hakkında soruşturma başlatmıştı. Su dolum tesisinin 2 yıl kadar önce faaliyete başladığı ve suyun İBB’ye ait Hamidiye Su markasıyla vatandaşlara satıldığı ortaya çıkmıştı. Tesisin faaliyetlerine son verilirken konuya ilişkin açıklamasında İBB, bahsi geçen firmanın doğal kaynaklardan su aldığı, fakat suyu yetmeyince kuyu sularını da kullanmaya başladığı mazeretine sığındı. İBB, yandaş firmanın arkasında durarak ‘tesisteki üretim faaliyetlerinin Sağlık Bakanlığı ve İstanbul Valiliği tarafından periyodik olarak denetlendiğini’ de ileri sürdü.

Kopyalamayı desteklemiyor...