Connect with us

GÜNDEM

Terör listesine bir çizik daha! PKK’nın Suriye Sorumlusu Sofi Nurettin öldürüldü…

Son Guncelleme:

Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan, PKK’nın Suriye sorumlusu Sofi Nurettin kod adlı teröristin öldürüldüğünü açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada terör örgütü PKK’ya yönelik gerçekleştirilen operasyonlarla ilgili önemli bir bilgiyi açıkladı.

Erdoğan, MİT’in gerçekleştirdiği istihbarat çalışmaları sonrası Irak’ın kuzeyinde gerçekleşen operasyonda Sofi Nurettin kod adlı teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Erdoğan, söz konusu teröristin PKK’nın Suriye sorumlusu olduğunun altını çizdi.

Erdoğan’ın konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

“Milli İstihbarat Başkanlığımız uzun süre yürüttüğü çalışmalar neticesinde yerini belirlediğini PKK’nın Suriye sorumlusu Sofi Nurettin kod aldı terörist, Irak’ta gerçekleştirilen operasyonla etkisiz hale getirilmiştir. PKK’nın silahlı kanadını yürütmüş, daha sonra Suriye kanadının başına geçmiştir. Gara operasyonu sırasında 13 masum insanımızın şehit edilmesine emirleri verenlerden biri de budur. PKK-YPG’nin Irak’ta ve Suriye’de saklanan teröristlerin ele başlarını etkisiz hale getirene kadar operasyonlarımız sürecektir. Bu ülkeye ihanet eden, kurşun sıkan, vatanımızın bütünlüğüne tehdit oluşturan herkesin aynı akıbetin beklediğini bugün Millete Seslenişte hatırlatıyorum.

SOFİ NURETTİN KİMDİR?

Gerçek adı Nureddin Halef Muhammed olan “Nureddin Sofi” Suriye’de dünyaya geldi.

1990 yılında terör örgütü PKK’ye katılan Nureddin Sofi, örgütün Hakkari/Yüksekova/Şemdinli bölge sorumluluğunu üstlendi.

2003-2007 yılları arasında örgütün “sözde Diyarbakır eyalet komutanı” görevinde bulundu.

Şubat 2007’de PKK’nin silahlı kanadı olan HPG’nin 4. konferansında sözde Komuta Konseyinde görevlendirildi.  2009’da Bahoz Erdal’ın yerine HPG’nin “Sözde Ana Karargah Komutanlığına” getirilmiştir.

KCK Suriye’nin daimi karar organı ve sözde PKK Merkez Komite üyeliği ile birlikte, örgütün 2013-2015 yılları arasında ve daha sonra 2017’de Suriye Genel Sorumluluğunu üstlendi.

Kopyalamayı desteklemiyor...