Connect with us

GÜNDEM

Türkiye’de destek verdikleri siteleri açık açık yazdılar…

Son Guncelleme:

ABD’li düşünce kuruluşu Center for American Progress (CAP), Türkiye’de maddi desek verdikleri medya kuruluşlarını “Türkiye’nin Değişen Medya Ortamı” adıyla hazırladıkları raporda isim isim ifşa ettiler.

ABD’li fon kuruluşlarının Gazete Duvar, Medyascope, T24 ve Bianet gibi medya sitelerini fonlamasının önemine dikkat çekilen raporda yerel gazetelerin de fırsat alanı olduğuna vurgu yapıldı.

ABD merkezli düşünce kuruluşu Center for American Progress, “Türkiye’nin Değişen Medya Ortamı” adında bir raporu yayımladı. 

Andrew O’Donohue, Max Hoffman ve Alan Makovsky’nin kaleme aldığı raporda, ABD tarafından Türk medyasında fonladıkları bazı kesimlere bu desteğin devam etmesi gerektiği vurgulandı.

MADDİ DESTEK 6 KAT ARTMIŞ

Raporun en dikkat çekici kısmı ise, 2016-2019 yılları arasında Ulusal Demokrasi Vakfı (NED)’in Türkiye’de gazeteciliğin desteklenmesi için sağladığı finansmanını altı kat arttırmış olduğuna ilişkin bilgi oldu.

SİTELERİN İSİMLERİNİ AÇIK AÇIK YAZDILAR

Raporda bu finansman seviyesinin muhafaza edilmesinin önemine de özellikle vurgu yapıldığı görüldü. NED ve diğer ABD’li fon kuruluşlarının Gazete Duvar, Medyascope, T24 ve Bianet gibi medya sitelerini fonlamasının önemli olduğunun altının çizildiği raporda, bu haber sitelerini “Batı desteği alan dijital kuruluşlar” olarak nitelendirildi ve verilen desteklere rağmen Rusya destekli Sputnik Türkiye kadar etkili olamadıklarına işaret edildi.

DAHA FAZLA DETAYI SUPERHABER’DEN OKUYABİLİRSİNİZ.

Kopyalamayı desteklemiyor...