Connect with us

GÜNDEM

Türkiye’nin “İyilik Treni” Afganistan’da

Türkiye’den, Afganistan’da yaşanan insani krizin hafifletilmesine katkı sunmak amacıyla gönderilen 4 “İyilik Treni” ile gelen 5 bin tondan fazla yardım, ihtiyaç sahibi yüz binlerce Afgan’a ulaştı.

Son Guncelleme:

ABD öncülüğündeki NATO güçlerinin ağustos 2021’de Afganistan’dan ayrılması ve Taliban’ın yönetime gelmesiyle ülke, uluslararası toplumun o zamana kadar sağladığı yardımlardan bir anda mahrum kalmış ve ekonomi ciddi oranda zarar görmüştü.

Bu nedenle derinleşen insani krizin giderilmesine katkı sunmak amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda Türkiye’deki çeşitli sivil toplum kuruluşlarının (STK) desteğiyle organize edilen “İyilik Trenleri” Afganistan’a getirdiği tonlarca yardımla büyük bir boşluğu doldurdu.

Yardımlar 34 vilayette en az 3’er kez dağıtıldı

Şu ana kadar Afganistan’a ulaşan 4 trenle gelen 5 binden fazla insani yardım ülkedeki 34 vilayette en az 3’er kez dağıtıldı.

Vilayetlerde, ihtiyaç sahibi on binlerce aileye kışlık giyim, battaniye, un, şeker, yağ, makarna, çeşitli bakliyatlar, salça gibi temel gıda desteği sağlandı.

Bunun yanında, yetimhaneler, okullar, ibadethaneler, hastaneler ve çeşitli dezavantajlı gruplar için de kırtasiye malzemesi, halı, tekerlekli sandalye, ilaç ve sağlık malzemeleri gibi onlarca kalemde binlerce malzeme yardımı yapıldı.

Ayrıca, ülkede geçen ay yaşanan sel felaketleri nedeniyle zarara uğrayan yüzlerce Afgan aileye de söz konusu yardımlar ulaştırıldı.

Böylece, 4 “İyilik Treni” ile gelen yardımların dağıtımı sona erdi ancak yakın zamanda koordinasyon işlemleri devam eden 5’inci “İyilik Treni”nin de Afganistan’a doğru yola çıkması bekleniyor.

Yardımlar, Türk kurumları ve Afgan Kızılayı iş birliğiyle dağıtıldı

Yardımların ihtiyaç sahibi Afgan ailelere ulaştırılması, Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği gözetiminde Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türkiye Maarif Vakfı ve Türk Kızılay gibi Afganistan’da faaliyet gösteren Türk kurumlarıyla Afgan Kızılayının koordinasyonunda gerçekleştirildi.

Her dağıtım noktasında Türk kurumlarının temsilcileri hazır bulundu ve süreci gözetledi.

Dağıtımlar için kışın getirdiği olumsuzluklara rağmen Afganistan’ın ulaşılması zor en ücra bölgelerine dahi gidilip, yardımlar fakir ailelere ulaştırıldı.

Kopyalamayı desteklemiyor...