Connect with us

GÜNDEM

Türkiye’nin Paris Büyükeçliğine Macron’un okul arkadaşı atandı…

Son Guncelleme:

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 54 büyükelçinin yeni büyükelçilik ve daimi temsilcilik görevlerini tebliğ etti. Özellikle ABD, Fransa, Almanya ve Suudi Arabistan’da yapılan yeni atamalar oldukça önem taşıyor. 

Son dönemde ilişkilerin gergin olduğu Fransa’nın başkentine yapılan atama da dikkat çekti. Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un okul arkadaşı Tunus Büyükelçisi Ali Onaner bundan sonra Paris’te görev yapacak. 

Onaner, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un okul arkadaşı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Macron’u tebrik etmiş, bir de fotoğraflarını paylaşmıştı.

FRANSIZ MEDYASININ YORUMU

Fransız medyası da bu atama kararını ‘barış dalı’ olarak yorumluyor. Haftalık haber dergilerinden La Point gelişmeyi, “Macron’un dostu Onaner Paris Büyükelçisi olarak atandı” başlığıyla duyurdu. 

Fransa’nın siyasi liderlerinin ve önemli yöneticilerinin mezun olduğu en prestijli yüksek okullarından Ulusal Yönetim Okulu’nda Onaner ile Macron’un 2002-2004’te birlikte eğitim gördüğünü belirten Le Point, mükemmel seviyede Fransızca konuşan Onaner’in Tunus Büyükelçiliği sırasında Türkiye’nin Libya pozisyonunu net bir şekilde savunduğunu işaret etti. Fransa Libya konusunda Türkiye’nin aksine darbeci Hafter güçlerine destek veriyor.

Kopyalamayı desteklemiyor...