Connect with us

GÜNDEM

Turkovac güvenilirlik ve etkinlik noktasında olumlu sonuçlar verdi…

Son Guncelleme:

Ankara Şehir Hastanesi Genel Hastane Başhekimi Doç. Dr. İhsan Ateş,  Turkovac’ın hem güvenilirlik hem de etkinlik noktasında olumlu sonuçlar verdiğini açıkladı.

Ankara Şehir Hastanesi Genel Hastane Başhekimi Doç. Dr. İhsan Ateş, TURKOVAC aşısında gelinen son duruma dair açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Doç Dr. İhsan Ateş’in açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

Yetkili mercilerden, TİTCK’dan onay alındı ve çalışma başladı ama rutin kullanım onayı için, bir aşının acil kullanım onayı da alabilmesi için Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen bazı kriterler var. Bu kriterlere uyum sağlandığı takdirde gerekli komisyonlar bir araya gelip bu aşının güvenilirlik ve etkinlik verilerini inceleyerek acil kullanım onayı vereceklerdir.

CORONAVAC üzerine TURKOVAC rapel doz çalışmasını yapıyoruz. Muhtemelen 10 gün içerisinde Faz 2b BioNTech üzerine aynı şekilde TURKOVAC’ın rapel doz etki ve güvenliğini inceleyeceğimiz çalışmamız da başlayacaktır. Çalışmada belirlenen örneklem büyüklüğü normalde 111 vaka. En az 111 olmak üzere belli bir sayıda 150, 200 civarında gönüllünün dahil edileceği 2 doz BioNTech sonrası 6 ayı geçen hastalarda rapel doz çalışmalarımıza 10 gün içerisinde başlamış olacağız.

“41 merkezde Faz 3A çalışmamızı yürüteceğiz”

An itibarıyla 100’ün üzerinde gönüllünün çalışma kriterlerine uyumlu olduğunu saptadık ve şu anda aşılamaya başlamış bulunmaktayız. Çalışmaya Faz 3A çalışmamıza 41 merkezde başladık. Büyükşehirlerimiz, Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Gaziantep, Bursa olmak üzere 41 merkezde Faz 3A çalışmamızı yürüteceğiz.

Kaynak: TRTHaber.com

Kopyalamayı desteklemiyor...