Connect with us

GÜNDEM

TURKOVAC’ta sonuçlar çok olumlu…

Son Guncelleme:

Yerli inaktif koronavirüs aşısı TURKOVAC’ın klinik çalışmalarından elde edilen ön verilere göre, aşının uygulandığı kişiler arasında COVID-19’u ağır geçiren olmadığı, yerli aşının hatırlatma dozunda da antikor seviyesini hızla yükselttiği belirtildi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, acil kullanım onayı başvurusu yapılan yerli inaktif COVID-19 aşısı TURKOVAC’la ilgili yürütülen klinik çalışmalarda elde edilen ön sonuçları değerlendirdi.

TURKOVAC aşısının klinik çalışmalardaki verilerinin oldukça olumlu olduğunu, inaktif aşı Sinovac’la yürütülen karşılaştırmalı verilerden de olumlu sonuçlar alındığını belirten Kara, TURKOVAC’la ilgili iki grup veri üzerinden değerlendirme yapıldığını anlattı.

URKOVAC’ın acil kullanım onayı alması güvenilir olduğunu kanıtlayacak

Komisyonun bu kapsamlı değerlendirmeleri sonucunda TURKOVAC’a acil kullanım onayı verilmesinin aşının her yönüyle güvenilir olduğu anlamına geleceğine işaret eden Kara, şunları kaydetti:

“Yapılan incelemelerde üretiminin, istenmeyen etkilerinin, etkinliğinin ‘uygun’ şeklinde değerlendirilmesi durumunda, şu an nasıl ülkemizde istenirse mRNA, istenirse inaktif Sinovac aşısı olunabiliyor, üçüncü bir aşı olarak TURKOVAC da rahatlıkla kullanılabilir olacak. İsteyen herkes TURKOVAC’ı da aşı dozu olarak tercih edebilecek.”

Kopyalamayı desteklemiyor...