Connect with us

GÜNDEM

TUSAŞ’tan MMU paylaşımı! 2023’te hangardan çıkıyor…

TUSAŞ, Türkiye’nin en önemli savunma sanayii projelerinden ‘Milli Muharip Uçağı’ için yeni bir paylaşım geldi. Paylaşımda İstiklal ve istikbal uğrunda, gökyüzünü dolduracak kanatlarıyla” ifadelerini yer aldı. Yerli ve milli savaş uçağının 2028 yılından sonra envantere katılması bekleniyor.

Son Guncelleme:

Milli Muharip Uçağı (MMU) Geliştirilmesi Projesi’nde ana yüklenici konumundaki Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), uçakların geliştirilmesine yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda TUSAŞ, sosyal medya hesaplarından MMU için yeni bir video yayınladı.

2028’DEN SONRA ENVANTERE KATILACAK

Türkiye’nin hava gücüne büyük katkı yapacak uçağın, 2023’te hangardan inmesi, 2025-2026’da ilk uçuşunu yapması ve 2028 yılından sonra da envantere katılması bekleniyor.

TUSAŞ, ayrıca, havacılık projelerinde kullanılacak yeni bir altyapıyı ülkeye kazandırıyor.

TÜRKİYE’NİN İLK KUŞ ÇARPMA TESİSİ

Şirketin geliştirdiği hava araçlarının en zorlu koşullarda milli imkanlarla test edilmesi için altyapılar güçlendiriliyor. Türkiye’nin ilk Kuş Çarpma Test Tesisi ile hava araçlarının geliştirme ve sertifikasyon süreçleri için gerekli testlerden biri daha milli olarak gerçekleştirilecek.

Hürjet ve Milli Muharip Uçak başta olmak üzere TUSAŞ tarafından geliştirilen ürünlerin test edileceği tesisle test verilerinin ülkede kalması sağlanacak.

TÜRKİYE DIŞINDAN DA RAĞBET GÖRMESİ BEKLENİYOR

Havacılığın en büyük tehditlerinden biri olarak nitelendirilen kuş çarpma ihtimalinden hava araçlarının en az zararı görmesi için çalışmalarını hızlandırdı. Bu alanda çözümler geliştirilmesini sağlayacak tesis, havacılık dışında bu teste ihtiyaç duyan tüm sektörlerin kullanımına hitap edecek şekilde tasarlandı. Tesisin, Türkiye dışından da rağbet görmesi bekleniyor.

Tesiste, çeşitli kütlelerde jel formda oluşturulmuş kuş kalıplarının top sistemine benzer bir sistemle fırlatılması sonucunda hava aracı bileşenin aldığı hasar tespit edilebilecek. Elde edilecek test verisiyle TUSAŞ tarafından üretimi gerçekleştirilen tüm platformların ve hava araçlarının kritik komponentlerinin geliştirme süreçlerine katkı sağlanacak.

Kopyalamayı desteklemiyor...