Connect with us

GÜNDEM

TÜSİAD’ın eski Türkiye özlemi! Cumhurbaşkanı Erdoğan sert tepki gösterdi…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma günü açıklama yapan TÜSİAD’a sert tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı, ” Ey TÜSİAD ve yavruları, size sesleniyorum, tek göreviniz var; yatırım, üretim, istihdam, büyüme. Siz bunda ne yapıyorsunuz? Önce onu ortaya koyun. Kalkıp da hükümete saldırmanın değişik yollarını, versiyonlarını aramayın” dedi.

Son Guncelleme:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomiye yönelik uyarıda bulunan TÜSİAD’a sert çıktı. Erdoğan, “Hükümete saldırmanın farklı versiyonlarını aramayın. Bizimle mücadele edemezsiniz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı’nda “2021 İlim Yayma Ödülleri” töreninde konuştu.

FAİZ MESAJI

Faize yönelik görüşünü bir kez daha dile getiren Cumhurbaşkanı şunları söyledi: “Büyüme rakamlarımızla üretimimizle istihdamımızla ihracatımızla bütçe dengelerimizle tüm göstergeler ülkemiz bakımından küresel çapta bir başarıyı işaret ederken kurda yaşanan dalgalanmaları da bu çerçevede değerlendirmemiz gerekiyor. Neymiş efendim faizleri düşürüyormuşuz. Benden başka bir şey beklemeyin. Bir Müslüman olarak naslar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğim. Hüküm bu.”

Erdoğan, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin faiz rakamları ile enflasyon rakamları arasındaki fark 10 katı bulmuşken, yaptıkları sınırlı faiz indirimlerinin bu tablonun gerekçesi olamayacağını vurgulayarak, “Amerika’ya bakın, Avrupa’ya bakın. Hepsinde durum bir felaket. Coğrafyamızdaki iki asırlık kavganın gerisinde ne varsa, bugünkü gelişmelerin gerisinde de o vardır. Cumhuriyetimizin bir asra yaklaşan tarihindeki kalkınma hamlelerimizin önünün kesilmesinin sebebi neyse, bu gelişmelerin sebebi de aynıdır” diye konuştu.

“19 yıl önce göreve geldiğimizde faiz, enflasyon bu durumda değil miydi? Buydu” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz, aldığımız kararlarla attığımız adımlarla faizi de enflasyonu da ve hatırlayın 6 sıfırı attığımız zaman bana karşı çıkanlar ‘Taksim Meydanı’nda anırırım’ diyen köşe yazarları şimdi yine aynı şeyleri söylüyorlar. Anırdılar mı? Hayır. Ama bunlar şu anda hala köşe yazarı. Aynı şeyleri bunlar yine yazıyorlar. Anırsalar da anırmasalar da elhamdülillah biz doğru yoldayız. Çünkü faiz, zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapar hükmü bize öyle sıradan gelen bir hüküm değil.

“EY TÜSİAD VE YAVRULARI…”

Ekonomiye ilişkin uyarıda bulunan TÜSİAD’a sert bir dille yanıt veren Cumhurbaşkanı, “Kurdaki dalgalanmanın, fiyatlar üzerinde oluşturduğu istikrarsızlığın ve bunun yol açtığı belirsizliklerin elbette farkındayız ama vesayete, terör örgütlerine, darbecilere, küresel güç baronlarına nasıl direndiysek, bunlara karşı da direneceğiz. Şimdi buradan sesleniyorum, çekinme yok. Ey TÜSİAD ve yavruları, size sesleniyorum, tek göreviniz var; yatırım, üretim, istihdam, büyüme. Siz bunda ne yapıyorsunuz? Önce onu ortaya koyun. Kalkıp da hükümete saldırmanın değişik yollarını, versiyonlarını aramayın, bizimle mücadele edemezsiniz. Sizin cinsinizi de cibiliyetinizi de gayet iyi biliyorum. Sizin derdiniz başka ama bizim derdimiz bambaşka. Biz, vatan sevgisiyle, millet sevgisiyle yürüyoruz. Siz ise ‘Acaba biz bu hükümeti nasıl çökertir de isteyeceğimiz, sömüreceğimiz bir yönetimi iş başına getirtiriz.’ bunun için gayret ediyorsunuz. Bu millet size bu fırsatı vermeyecek.” diye konuştu.

EKONOMİDE OHAL İDDİALARI

Ekonomiye yönelik olağanüstü hal iddialarına da değinen Erdoğan, “Kontrollü ‘Kambiyo rejimi’ gibi zırvalıkları gündeme getirenleri de asla masum görmüyoruz. Döviz kurundaki istikrarı, bu tür zırva yöntemlerle değil, piyasanın kendi işleyişi içinde sağlayacağız” dedi. 

“BUNU ANCAK İHANET İÇİNDE OLANLAR SÖYLER”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni haftada finansal kriz yaşanacağına yönelik söylentilere ilişkin ise şunları söyledi: “Cuma gününden beri bir dedikodudur almış başını gidiyor. Pazartesi gününden itibaren, ciddi manada finans dünyasında sıkıntılar yaşanacakmış. Ya bunu ancak ihanet içinde olanlar söyler. ‘Biz nasıl ayakta dimdik duracağız’ demiyor, pazartesiden itibaren bu tür sıkıntıların olacağından bahsediyor. Bunlar aynı zamanda keramet ehli galiba. Merak etmeyin, böyle bir durum söz konusu değil, biz dimdik ayaktayız.”

Kopyalamayı desteklemiyor...