Connect with us

GÜNDEM

Ukrayna’da son durum! Rus ordusu Harkiv’i aralıksız bombaladı, 21 sivil öldü…

Ukrayna’nın ikinci büyük kenti Harkiv’de Rus ordusu emniyet ve üniversite binasını bombaladı. Yetkililere göre, yerleşim yerlerine ve yerel yönetim binasına düzenlenen saldırılarda son 24 saatte 21 kişi öldü, 112 yaralandı.

Son Guncelleme:

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının 7’nci gününde Rus saldırıları şiddetlendi.

Ukrayna’nın Harkiv kentine yine bir saldırı düzenlendi. Bu sabahki saldırılarda Harkiv merkezdeki kamu binaları hedef alındı.

Yetkililere göre, Ukrayna’nın ikinci büyük şehrinde yerleşim yerlerine ve yerel yönetim binasına düzenlenen saldırılarda son 24 saatte 21 kişi öldü, 112 yaralandı.

Harkiv’e dün de saldırı olmuştu

Harkiv’in kamu binalarının olduğu yere düzenlenen füze saldırısında 7 sivil hayatını kaybetti, biri çocuk 24 kişinin yaralandığı.

Harkiv Valisi Oleh Synyehubov, Rus güçlerin gün içerisinde Harkiv’deki konutlara, hastaneye, üniversiteye füze attığını, bunun savaş suçu olduğuna işaret etti.

Novo-Bavarskiy Caddesi’ndeki bir apartmanın Rus uçaklarının bombalaması sonucu tamamen yıkıldığını ve çok sayıda insanın enkaz altında kaldığı ifade edilmişti.

“Harkiv’e saldırılar, Rusya tarafından yapılan devlet terörizmidir”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, sosyal medya hesabından Rusya’nın saldırılarına ilişkin açıklama yaptı.

Zelenskiy açıklamalarında Rusya’nın Harkiv’e olan saldırılarına da değindi ve “devlet terörü” dedi.

Kiev ve Harkiv’in şu anda Rusya için en önemli hedefler olduğuna dikkati çeken Zelenskiy, bu nedenle başkentin savunmasının devlet için birinci önceliğe sahip olduğunu dile getirdi.

Rus ordusu Kiev’e doğru ilerlemeye çalışıyor

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı da Rusya’nın saldırısının 7. gününe ilişkin resmi sayfasından açıklama yaptı.

Açıklamada, Rus güçlerinin kuzey ve kuzeybatıdan başkent Kiev’e doğru ilerlemeye çalıştığı belirtildi.

Rus güçlerinin Sumi, Lebedyn ve Okhtyrka kentlerini ele geçirme girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlandığı ifade edilen açıklamada, Donetsk bölgesinde, Rus güçlerinin Mariupol kentini çevrelemeye çalıştığı kaydedildi.

Karadeniz Operasyonel Bölgesi’nde de Rusların bir deniz grubu konuşlandırdığı ve karaya çıkarma yapmak için hazırlıklara devam ettiğine işaret edildi.

Rus güçlerinin ilerlemekte başarısız olduğu savunulan açıklamada, Ukrayna ordusuna ait kritik altyapıların bombalandığı aktarıldı.

Kaynak: TRTHaber.com

Kopyalamayı desteklemiyor...