Connect with us

POPÜLER HABER

Uzaktan İş Bulma Şansınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Uzaktan çalışanlar artık küresel iş gücünün önemli bir parçası. Dünya çapındaki şirketlerin dörtte birinden fazlasının pandemiden sonra bile tam zamanlı uzaktan çalışanlarla devam etmesi bekleniyor. Uzmanlık alanınızda uzaktan nasıl iş bulabileceğinizi araştırmak için daha iyi bir zaman olmamıştı.

Son Guncelleme:

Uzaktan çalışan şirketler daha yüksek verimlilik seviyeleri ve daha düşük işletme maliyetleri görürken, çalışanlar daha fazla iş tatmini ve bir dizi finansal ve kişisel fayda elde ediyor. Evinizin konforunda veya internet bağlantısı olan dünyanın herhangi bir yerinde yapabileceğiniz bir iş arıyorsanız, hayalinizdeki işe girme şansınızı artırmanın yolları var.

6 Uzaktan İş Bulma İpucu

Uzaktan işlerin nasıl bulunacağını bulmak, birçok açıdan geleneksel iş yeri pozisyonlarını bulmaya benzer. Ofis işleri bulmak için kullanılan aynı tür çevrimiçi kaynaklar artık evden çalışmak isteyen profesyoneller için de mevcuttur. Uzaktan pozisyonlara adanmış iş panoları, işverenleri nitelikli çalışanlarla eşleştirir ve uzaktan işler, ilgili arama terimleri kullanılarak geleneksel iş sitelerinde bulunabilir.

Uzaktan çalışmanın artan popülaritesi ve erişilebilirliği ile birlikte, sektörünüzdeki en iyi uzaktan işler için rekabet kızışıyor. Bir işe alım yöneticisinin dikkatini çekmek ve onlara neden bu iş için en iyi aday olduğunuzu göstermek için, başvuru materyallerinizin işverenlerin yeni bir işe alımda aradığı tüm niteliklere sahip ciddi bir uzaktan çalışma adayı olduğunuzu yansıtması gerekir.

Aşağıda, uzmanlık alanınızda uzaktan iş bulma şansınızı artırmanın yolları yer almaktadır.

1. Kişiselleştirilmiş Kapak Mektubu

Ön yazı, muhtemelen yetkili birinin dikkatini çekmek için ilk şansınız olacaktır. Tüm başvurular için kullanabileceğiniz tek bir ön yazı yazmak cazip gelebilir, ancak işe alım uzmanları ve işe alım müdürleri şablon bir mektup okuduklarını ve etkilenmediklerini anında anlayabilirler. Ön yazınızı kişiliğinizi sergilemek ve kişisel düzeyde bağlantı kurmak için kullanın. İş tanımında aradıkları becerileri, deneyimi ve tutumu vurgulayın. Şirketin tonunu ve temel değerlerini mümkün olduğunca kısa ve öz bir şekilde yansıtmaya çalışın ve onları sizin hakkınızda daha fazla bilgi edinmeye zorlayın.

2. Özelleştirilmiş Özgeçmiş veya CV

Özgeçmiş veya CV, kariyer ve akademik deneyiminizi ve başarılarınızı vurgulamak için kullanılır. Bu iki terim genellikle birbirinin yerine kullanılsa da aralarında bazı ince farklar vardır. Özgeçmiş, iletişim bilgilerinizi, eğitiminizi ve ilgili iş deneyimlerinizi listeleyen bir veya iki sayfalık bir sayfadır. Özgeçmiş genellikle daha ayrıntılı bilgiler içeren daha uzun bir belgedir. Özgeçmişler daha çok Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avustralya’da kullanılırken, CV’ler ülkemizde Türkiye’de ve Avrupa’da daha yaygındır.

Her iki şekilde de ve nasıl adlandırırsanız adlandırın, uzaktan işlere başvururken kullandığınız belge, yüz yüze bir ofis pozisyonuna başvurmak için kullandığınızdan ayrı olmalıdır. Uzaktan çalışma için özelleştirilmiş bir özgeçmiş, bu tür bir işe odaklandığınızı ve uzaktan çalışmanın getirdiği zorlukların üstesinden gelebileceğinizi gösterecektir.

Önceki iş deneyimlerinizi kullanarak zaman yönetimi, dijital ve teknolojiye yatkınlık gibi uzaktan çalışmaya uygun becerilerinizi ve bağımsız, proaktif bir sorun çözücü olduğunuzu vurgulayın. Bu yüzden kendi CV’nizi oluşturmadan önce, daha fazla CV örneği görmeniz ve küçük detaylara dikkat etmeniz çok işinize yarayacaktır.

3. Sosyal Ağlar

Diğer sosyal medya mecraları da bilgi ve destek bulmak için faydalı kaynaklardır. Facebook’ta aklınıza gelebilecek her türlü konu ve başlık için sonsuz sayıda kullanıcı grubu vardır; bunlara hikayelerini paylaşan, içgörülerini paylaşan ve iş bulmak için ağ kuran uzaktan çalışanlardan oluşan büyük topluluklar da dahildir.  Uzaktan çalışan arkadaşlarınızla ne kadar çok bağlantı kurabilir ve onlardan bir şeyler öğrenebilirseniz, sizin için doğru işi bulma şansınız da o kadar artar.

4. İş Aramayı Genişletin

Herhangi bir iş bulmak çoğu zaman duvara çamur atıp bir kısmının yapışmasını ummaya benzer. Ne kadar çok çamur atarsanız, bir kısmının yapışması için şansınız o kadar artar. Geleneksel çevrimiçi iş panolarından uzaktan çalışanlar için özel olarak tasarlanmış sitelere kadar, uzaktan işler yaygındır ve doğru anahtar kelimeler ve arama parametreleri kullanılarak bulunur.

Kulağa klişe gelse de, iş bulmak çoğu zaman ne bildiğinizden çok kimi tanıdığınızla ilgilidir. Özellikle de kariyer yaklaşımınızı değiştirecekse, iş ve kişisel çevrenizdeki insanlara uzaktan çalışmak istediğinizi bildirin. Eski iş arkadaşlarınıza ve amirlerinize ulaşarak uzaktan iş aradığınızı bildirin.

5. Teknoloji

Teknoloji, tüm uzaktan işlerin temelini oluşturmaktadır. İletişim ve bilgisayar teknolojisindeki ilerlemeler anlık bağlantılara ve belge paylaşımına izin vermeden önce evden çalışmak mümkün olamazdı. Uzaktan bir pozisyonu güvence altına almak için, işverenler tarafından ilerlemeyi izlemek, zamanı yönetmek ve uzaktan çalışanlarıyla iletişim kurmak için kullanılan cihazlar, sistemler ve yazılımlar hakkında en azından temel bir anlayışa sahip olmanız gerekecektir.

Uzaktan çalışmada kullanılan en son teknolojiyi ve sektörünüzü bilmek, işe alınmanız kadar başvuru ve mülakat sürecinde de çok önemli olabilir. İşe alım uzmanları ve işe alım yöneticileri, işin üstesinden gelmek için yeterli teknoloji bilgisine sahip olduğunuzu bilmek isteyecektir ve bu mülakatla başlar. En yeni iletişim ve proje yönetimi araçlarına aşina olmanız, mülakatta sorunsuz ve kendinden emin bir şekilde gezinmenizi sağlayacaktır.

6. Serbest çalışma

Daha fazla özgürlük ve esneklik arayan uzaktan çalışanlar için serbest çalışma, ne zaman, nerede ve ne sıklıkta çalışacağınızı seçmenize olanak tanır. Serbest bir portföy oluşturmak azim ve sıkı çalışma gerektirir ve herkese göre olmayabilir, ancak birçok uzaktan serbest çalışan, bir patrona rapor vermek zorunda kalmadan altı haneli gelirler elde etmektedir.

Tam zamanlı iş ararken bazı yarı zamanlı geçici veya serbest işleri üstlenmek, mükemmel işi bulana kadar aktif kalmak ve para kazanmak için mükemmel bir yoldur. Serbest çalışmanın en başından beri aradığınız iş olduğunu bile görebilirsiniz.

Sponsorlu İçerik

POPÜLER ETİKETLER

Kopyalamayı desteklemiyor...