Connect with us

GÜNDEM

Wayfair skandalı! Komplo teorisi mi gerçek mi?

Son Guncelleme:

Dünyanın önde gelen online mobilya mağazalarından Wayfair hakkında ABD’de ortaya atılan ve Türkiye’de de hızlı yayılan iddialar sadece bir komplo teorisinden mi ibaret yoksa gerçek payı var mı?

Ayrıca, Newsweek ve Mashable ile bazı ABD’li gazeteciler, teoriye kanıt olarak gösterilen iddiaların doğruluk taşımadığını savundu.

BBC Türkçe’nin haberine göre, ilk olarak Reddit’te yayımlanan komplo teorisi daha sonra Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarından hızla yayıldı.

TÜRKİYE’DE DE TARTIŞMAYA NEDEN OLDU?

Türkiye’de ise özellikle WhatsApp gruplarında çok fazla kişi tarafından paylaşıldı.

Wayfair’la ilgili iddiaların sosyal medya aracığıyla yayılmasından sonra Türkiye’de de Trendyol’la ilgili benzer iddialar ortaya atıldı. Ancak Trendyol iddiaları yalanlayarak tartışmaya neden olan ürünleri sayfalarından kaldırdı.

PİZZAGATE’E BENZİYOR

Wayfair hakkındaki iddialar, 2016 ABD başkanlık seçimleri öncesinde Hillary ve Bill Clinton hakkında ortaya atılan ve “Pizzagate” olarak bilinen komplo teorisiyle benzerlikler taşıyor.

Pizzagate olarak bilinen bu teorinin doğruluk payı taşımadığı, teoriye kanıt olarak öne sürülen bilgilerin doğru olmadığı ve dezenformasyon amacıyla dolaşıma sokulduğu ortaya çıkmıştı.

İDDİALARI KİM ORTAYA ATIYOR?

Newsweek, Wayfair hakkındaki iddiayı ilk olarak ortaya atan Reddit kullanıcısıyla görüştüğünü yazdı.

PrincessPeach1987 rumuzlu kullanıcının gerçek adını vermediği ve kendisinin “insan kaçakçılığı kurbanlarına yardımcı olan yerel bir örgütün içinde” olduğunu söylediği belirtildi.

Habere göre, durumu kocasıyla birlikte garajlarını temizlerken yeni dolap satın almak istediklerinde fark ettiklerini aktaran kullanıcı, Reddit’e yazdığı gönderinin “doğrudan bir suçlama niyeti taşımadığını ancak elinde konuyla ilgili bilgi olanları bir araya getirmeyi amaçladığını” söyledi.

Türkiye’de ise bu iddia, adını Sean olarak veren “@heroo_7” rumuzlu bir Twitter kullanıcısının Reddit’teki yazıyı tercüme ederek, peş peşe paylaşmasıyla yayılmaya başlandı. Zincirin ilk mesajı 10 binlerce kişi tarafından retweet edildi ve beğenildi. Bu mesaj, WhatsApp üzerinden de dolaşıma sokuldu.

Kopyalamayı desteklemiyor...