Connect with us

GÜNDEM

Yalan Haberi paylaşan Kılıçdaroğlu’na 300 aile dava açtı…

Son Guncelleme:

2.5 milyondan fazla öğrencinin tam da üniversite sınavına gireceği gün CHP Genel Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu tarafından paylaşılan ‘Katarlı öğrencilerin tıp fakültesine sınavsız gireceği’ yönündeki asılsız paylaşımı sonrası 300’e yakın aile çocuklarının olumsuz etkilendiğini belirterek şikayetçi oldu.

Milyonlarca öğrencinin uzun bir çalışma temposu sonrası üniversite hayallerini gerçekleştirmek için YKS sınavına gireceği zaman CHP medyası, öğrencilerin moralini altüst eden bir yalan habere imza atmıştı.

KILIÇAROĞLU, YALANI PAYLAŞIP ORTAK OLMUŞTU

“Katarlı gençlere sınavsız tıp eğitimi hakkı verildiği” yönündeki asılsız haber, Sözcü, Cumhuriyet ve T24 haber sitesinde yayımlanırken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Twitter’dan bu haberi paylaşarak yalana ortak olmuştu.

Sabah Gazetesinin haberine göre, çocukları YKS’ye giren Türkiye’nin farklı yerlerinden 300’den fazla aile, çocuklarının sınav öncesi moralinin bozulduğunu ve motivasyonlarının düştüğü gerekçesiyle yalan haberi yapanlar ve yayanlar hakkında şikayetçi oldu.

“MiLYONLARCA ÖĞRENCİNİN HAYATIYLA OYNADI”

Mağdur ailelerin avukatlığını üstlenen Doğukan Yılmazer, “Sınava saatler kala, Katarlı öğrencilerin üniversitelere sınavsız alınacağı seklinde ve ilgili devlet kurumlarınca çok kısa süre içerisinde yalanlansa da servis edilmeye devam edilen bir haberle amaçlanan iktidarı yıpratmak olsa da doğrudan milyonlarca öğrencinin hayatıyla oynandı. Bir gün sonra söz konusu habere ilişkin yayımlanan tekzip ve düzeltmeler ise insanların aklıyla alay etmekten başka bir anlam ifade etmemektedir. Dünden bu yana görüştüğüm bütün ebeveynler ve eğitimcilerin ortak görüsüdür ki sınava giden saatlerde çocukların umutları gibi psikolojileriyle de oynanmıştır. Anne babalar dün gece çocuklarıyla yasadıkları diyalogların, mesajlaşmalarının fotoğraflarını gönderiyorlar. Türkiye’nin dört bir yanından bana, onları anlıyor ve üzülüyorum. Bizler de o çocuklarla aynı yollardan geçtik. Gençlerin hayalleriyle oynamak bu kadar kolay olmamalı” dedi.

“2 MİLYONDAN FAZLA GENCİMİZE HAKSIZLIK EDİLDİ”

Avukat Yılmazer, “Büyük mağduriyet oluşmuş durumda. Çocukların gardları düşmüş, motivasyonları yerle bir. Eğitimcilerden, psikologlardan görüşler aldım bu süreçte. Oluşan mağduriyet nedeniyle tazminat davası açmaya hazırlanıyoruz. Bize başvuran ailelerden ücret almayacağız. Bu yalan, çarpıtma haber bir iki medya organının servisiyle kalsa belki bir parça etkisi daha düşük olabilirdi ancak ülkenin ana muhalefet partisinin lideri gibi üst düzey siyasetçiler hatta bazı üniversite profesörleri de paylaşınca gençlere sanırım yalnızca inanmak kaldı. Buradaki üzüntümüz siyasi parti liderlerinin de olayın aslını bilmeden böyle bir algı oluşturulmasına yardım etmesidir. 2 milyondan fazla gencimize haksızlık edildi” ifadelerini kullandı.

Kopyalamayı desteklemiyor...