Connect with us

GÜNDEM DIŞI

Yazar Yavuz Bahadıroğlu hayatını kaybetti…

Son Guncelleme:

Tarihçi – Yazar Yavuz Bahadıroğlu uzun süredir koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Asıl ismi Niyazi Birinci olan yazarın çok sayıda yayınlanmış romanı ve araştırma kitabı bulunuyordu.

Bahadıroğlu’nun vefat haberini oğlu Mücahit Birinci Twitter hesabından duyurdu.

YAVUZ BAHADIROĞLU KİMDİR?

Yavuz Bahadıroğlu (gerçek adı Niyazi Birinci; 1945; Hisarlı, Pazar, Rize – 21 Ocak 2021), Türk roman ve hikâye yazarı, gazeteci, radyo programcısı. Köşe yazılarında, kitaplarında Yavuz Bahadıroğlu mahlasını kullanmaktadır.

1971’de İstanbul’da gazeteciliğe başladı. Yeni Asya – Yeni Nesil gazetesinde muhabirlik, araştırma-inceleme, röportaj ve fıkra yazarlığı yaptı. Gazete, dergi ve şirket yöneticisi olarak çalıştı. Gazeteciliğini muhabir ve röportajcı olarak sürdürürken, çocuklara yönelik eserler üretti. Yüzlerce çocuk romanı, hikâye yayımlandı. Aynı dönemde Yeni Asya – Yeni Nesil gazetesinde Yavuz Bahadıroğlu, Şeref Baysal ve Veysel Akpınar isimleriyle köşe yazıları yazdı.

Asıl çıkışını Yavuz Bahadıroğlu ismiyle yazdığı romanlarla yaptı. İlk romanı Sunguroğlu ve ardından yazdığı Buhara Yanıyor romanı ülkenin en çok satan romanlarından oldu. Genelde Osmanlı İmparatorluğu’nun çeşitli dönemlerini ele alan otuzu aşkın romanı vardır.

Son çıkan kitaplarından biri Biz Osmanlıyız’dır. Yavuz Bahadıroğlu, roman, çocuk kitapları, hikâye, araştırma, oyunlar, film yapılmış senaryolar ve fikri eserler olmak üzere yüzlerce çalışmaya imza attı. Yurt içinde ve yurt dışında çeşitli konularda binlerce konferans verdi, çeşitli kurum ve kuruluşlardan ödüller aldı, iki kitabı Kültür Bakanlığı tarafından yayımlandı. Son olarak Yeni Akit gazetesinde köşe yazarlığını yapıyordu. Bahadıroğlu 3 çocuk babasıydı.

YAVUZ BAHADIROĞLU

Eserleri

Bahadıroğlu’nun ilk romanıdır. Toplam 10 ciltten oluşur. Birinci cilt Aykut’un (Sunguroğlu) babasının cenk arkadaşı Akça tarafından akıncı olarak yetiştirilişi ve babası Sungur Alp’in Selikos adlı bir Bizans şövalyesi tarafından haince öldürüldüğünü öğrenmesi ile başlar. Bunun üzerine Selikos’tan intikam almaya yemin eder. Akça’nın verdiği isimle Sunguroğlu adını alır. Yanına atı Şahin ve köpeği Düka’yı alarak Söğüt’ten ayrılır. Orhan Gazi’nin emrinde çeşitli görevlerde çalışır. Çimpeli İbrahim ve Köse Papaz Jozef ile iyi bir üçlü oluştururlar. İbrahim heyecanlı bir genç, papaz Jozef ise çok zeki bir adamdır. Sunguroğlu ve arkadaşları maceradan maceraya atılırlar. Bu eserde Sunguroğlu, babasının intikamını almak için şövalye Selikos’un peşine düşer. Serideki romanlar şu şekildedir:

  • 1972 – Sunguroğlu I
  • 1973 – Sunguroğlu II
  • 1977 – Sunguroğlu III (Foça Korsanlarına Karşı)
  • 1982 – Sunguroğlu Gemide İsyan
  • 1982 – Sunguroğlu Çalınan Hazine
  • 1982 – Sungurluoğlu Kaçırılan Prenses
  • 1985 – Sunguroğlu Baskın
  • 1985 – Sunguroğlu Kara Şövalye
  • 1985 – Sunguroğlu Tuzak
  • 1985 – Sunguroğlu Kaybolan Elçiler

Kopyalamayı desteklemiyor...