Connect with us

GÜNDEM DIŞI

Yeşil alanlarda büyüyen çocukların IQ’su daha yüksek çıktı

Son Guncelleme:

Belçika’da yapılan bir araştırmada yeşil alanlarda büyüyen çocuklarının, betorname yapılarda büyüyen yaşıtlarına göre daha yüksek IQ seviyelerine sahip olduğu bulundu.

Araştırmacılarlar, ayrıca zengin ve fakir mahalleler fark etmeksizin yeşil bir çevrede büyüyen çocuklarda daha düşük seviyelerde anormal davranışların geliştiğini kaydetti.

elçika’da Hasselt Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, daha yeşil kentsel alanlarda büyüyen çocukların zekasının daha yüksek olduğu ve daha düşük anormal davranışlara sahip olduğu keşfedildi.

YÜZDE 3’LÜK YEŞİL ALAN ARTIŞI 2,6 PUANLIK YÜKSELME SAĞLADI

Plos Medicine dergisinde yayınlanan araştırmada, parklar, bahçeler, sokak ağaçları ve diğer tüm bitkiler dahil olmak üzere mahallelerdeki yeşillik seviyesini ölçmek için uydu görüntüleri kullanıldı ve yaşları 10 ile 15 arasında değişen  600’den fazla çocuk incelendi. Söz konusu çocukların mahallelerindeki yüzde 3’lük yeşil alan artış IQ seviyelerinde ortalama 2,6 puanlık bir yükselişe neden oldu. Etki hem zengin hem de daha fakir bölgelerde yer alan mahallelerde gözlendi.

HABERİN AYRINTISINI NTV.COM.TR’DE OKUYABİLİRSİNİZ.

Kopyalamayı desteklemiyor...