Connect with us

DİKKAT ÇEKEN

Yolsuzlukla suçladıkları ismi İBB’ye genel sekreter yaptılar

Son Guncelleme:

İBB Genel Sekreteri Yavuz Erkut’un emeklilik kararının ardından yerine gelen ismin yıllarca Ziraat Bankası’nın genel müdürlüğünü yapan Can Akın Çağlar olduğu açıklandı.

Yarın görevi devralacak Çağlar’ın 2012 yılında CHP tarafından yolsuzlukla suçlandığı ortaya çıktı.

Dönemin CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, düzenlediği basın toplantısında Çağlar’a istifa çağrısında bulunmuştu.

Atama duyurusunun hemen ardından CHP’li İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun geçtiğimiz yıllarda Çağlar hakkındaki söylemleri gündeme geldi.

BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYİP İSTİFA ÇAĞRISI YAPMIŞLARDI

Aykut Erdoğdu, 2012 yılında düzenlediği basın toplantısında Ziraat Bankası’nda Çağlar yönetiminde yolsuzluk yapıldığını iddia edip şu an İBB Genel Sekteterliğine atanan Çağar’ın istifa etmesi gerektiğini söylemişti. İddialarla igili haber Cumuriyet gazetesinde yayınanmıştı.

9 Ağustos 2012’de düzenlenen topantı CHP İstanbul İl Başkanlığı’ndaki toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı da katılmıştı.

Erdoğdu, söz konusu iddianın yaşandığı dönemde Ziraat Bankası yönetiminde bulunan Can Akın Çağlar’ın Ziraat Bankası yöneticiliği görevinden alındıktan sonra BDDK üyesi olarak atandığını belirterek, “Hakkında bu kadar belgeli yolsuzluk iddiası olan bir şahsın BDDK’ya üye olarak atanmaması gerekmekteydi ve Can Bey’in de bu görevi, en azından bu iddialar ortadayken kabul etmemesi gerekirdi. Bu durum karşısında Sayın Can Akın Çağlar bence istifa etmelidir. Eğer Can Akın Çağlar bu kararı almazsa hükümetin üzerine düşen Sayın Can Akın Çağlar’ı bu soruşturmalar bitinceye kadar açısından görevden almasıdır” diye konuşmuştu.

Kopyalamayı desteklemiyor...