Connect with us

GÜNDEM

Yüzde 18 değer kaybetti! Dolar, 6 ay sonra 7 liranın altını gördü…

Son Guncelleme:

Dolar, 6 ayın ardından ilk kez 7 liranın altına gerileyerek 6,97 seviyesini gördü. Doların değer kaybıyla birlikte altın ve Euro’da da geri çekilme yaşandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “ekonomide yeni dönem” açıklamalarının ardından fiyat istikrarını önceleyen sıkı para politikası duruşunun etkisiyle Türk Lirası’ndaki değer kazancı sürüyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından salgın döneminde geçici süreyle alınan bazı tedbirlerin normalleşme kapsamında uygulamadan kaldırılması, TCMB’nin son dönemde benimsediği ortodoks politikalar, artan kredibilite ve iletişim kanallarının etkili kullanılması ile dolar kurundaki düşüş eğilimi hızlandı.

DOLAR 6 AY SONRA 7 TL’NİN ALTINA DÜŞTÜ

Geçen yılın kasım ayında 8,5832 ile tarihi zirvesini gören dolar/TL, geçen 6 aylık sürede atılan adımlar ve ekonomi yönetiminin açıklamalarıyla düşüş eğilimini sürdürerek, bugün 7 seviyesinin altına geriledi.

Haftanın ilk işlem gününe düşüşle başlayan dolar/TL, 6,97 ile 5 Ağustos 2020’den bu yana gördüğü en düşük seviyeye kadar gerilemesi sonrası önceki kapanışa göre yüzde 0,4 azalışla 7 TL’nin altına geriledi.

Dolar/TL, kasım ayından bu yana yaklaşık yüzde 18 değer kaybetti. Dolar şu anda 6.97 TL’den işlem görüyor…

ALTIN VE EURO

Doların düşüşüne bağı olarak Altın ve Euro’da da düşüş hızlandı. Altının gramı 409 TL’den işlem görürken, Euro 8.48’den alıcı buluyor.

Kopyalamayı desteklemiyor...