Connect with us

ANALİZ

Zaferin arkasındaki ‘Sihirli Kurşun’! Forbes’ten Türk SİHA’larına övgü…

Son Guncelleme:

Suriye, Libya ve son olarak Karadağ savaşında Türk İHA/SİHA’larının başarısı dünyada konuşulmaya devam ediyor.

Yenisafak.com’un haberine göre, Türkiye’nin İHA/SİHA üretiminde gösterdiği başarının kaleme alındığı Forbes Dergisinin internet sitesinde, Bayraktar TB2’nin muadillerine göre çok daha iyi olduğu belirtildi. Yazıda Türk İHA/SİHA’larının Suriye ve Libya’nın ardından Karabağ’da da büyük fark ortaya koyduğu ifade edildi.

Uluslararası medya kuruluşlarında Türkiye üretimi İHA/SİHA’lara yönelik övgü dolu yazılar yayımlanmaya devam ediyor.

Amerikan Forbes dergisi Azerbaycan’ın Karabağ’daki zaferi sonrası Türkiye’nin İHA/SİHA üretimindeki başarısını bir kez daha gündemine taşıdı.

“Libya ve Suriye’den sonra Karabağ’da da farkını ortaya koydu”

“Azerbaycan’ın Ermenistan’a Karşı Zaferinin Arkasındaki ‘Sihirli Kurşun’ Dronlar” başlıklı David Hambling imzalı yazıda başta Bayraktar TB2 olmak üzere Türk İHA/SİHA’larının Suriye ve Libya’nın ardından Karabağ’da da farkını ortaya koyduğu belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

Azerbaycan’ın kullandığı insansız hava araçları, Ermeni hava savunmasını ve yer varlıklarını ortadan kaldırabildikleri sürece gerçekten de ‘sihirli bir mermiydi’. Azerbaycan, çatışmada birkaç farklı insansız hava aracı kullandı. En ölümcül olanlar arasında Türkiye tarafından tedarik edilen Bayraktar TB-2 dronları oldu. Bir ABD MQ-9 Reaper ağırlığının yalnızca sekizde biri ağırlığında ve saatte sadece 80 mil hızla hareket etmesine rağmen, TB2 dört MAM (Akıllı Mikro Mühimmat) lazer güdümlü füze taşıyor ve savaşta oldukça etkili olduğunu kanıtladı.

Kopyalamayı desteklemiyor...