Connect with us

GÜNDEM DIŞI

133 ölü, yüzlerce kayıp var! Almanya ikinci dünya savaşından sonra en büyük felaketi yaşıyor!

Son Guncelleme:

Almanya ve Belçika’da şiddetli yağış ve seller nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı  Almanya’da 133’e çıkarken, Belçika’da 23 kişinin öldüğü belirlendi.

Almanya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’da Çarşamba gününden bu yana devam eden sağanak yağış ve sellerin yarattığı felaketin bilançosu giderek ağırlaşıyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Sel felaketinin en fazla etkilediği Almanya’nın Rheinland-Pfalz eyaletinde en az 90, Kuzey Ren-Vestfalya’da da en az 43 kişinin yaşamını yitirdiği belirlendi.

Yaklaşık 700 kişinin yaralandığı Almanya’da yüzlerce kişiden de hala haber alınamıyor.

Felaketin üzerinden 2 gün geçmesine rağmen hala çok sayıda kişiden haber alınamıyor. Polis, can kayıplarının daha da artabileceğini belirtiyor.

HOLLANDA SUYU ALMANYA’YA YÖNLENDİRDİ

Cuma akşamı Rur Nehri üzerindeki bir barajın yıkılması üzerine, Kuzey Ren -Vestfalya’daki Ophoven bölgesi boşaltıldı. Bölgede yaşayan yaklaşık 700 kişi, evlerinden çıkarılarak güvenli bir yere yerleştirildi.

Almanya yetkililere göre, barajın yıkılmasına, sınırın karşısında Hollanda’nın aldığı önlemler neden oldu. Hollanda’nın su baskının önlemek amacıyla Rur ve Maas nehirlerine giden noktalardaki vanaları kapatması, Almanya’daki baraj sularının birikmesine neden oldu.

Kopyalamayı desteklemiyor...