Connect with us

GÜNDEM DIŞI

Suretler Filmi gerçek mi oluyor? Metaverse çalışma hayatına da giriyor…

Facebook’un yeni sanal gerçeklik şirketi Meta, çalışanlarına tümüyle uzaktan çalışabileceği bir ortam sağlamayı hedefliyor. Bunun özellikle Avrupa’daki birçok şirket üzerinde de baskı yaratacağı tahmin ediliyor.

Son Guncelleme:

Avrupa’daki operasyonlarını genişleten Facebook’un yeni sanal gerçeklik şirketi Meta, çalışanlarına uzaktan çalışma sistemini uygulayacak. Şirket, önümüzdeki yıllarda sanal gerçeklik odaklı Metaverse oluşumuna destek olmak için işe alınan kişilerin Almanya, Fransa ve İspanya dahil Avrupa’nın sekiz ülkesinde evden çalışabileceklerini açıkladı.

Uzaktan çalışma sistemine bel bağlayan şirketin hedeflerinden bir diğeri de bilişim sektörünün geleneksel kaleleri olan Birleşik Krallık ve İrlanda’dan katılımlarla yetenek havuzunu genişletmek.

Meta’nın işe alma stratejisinde sayıları giderek azalan deneyimli yeteneklere gözünü dikmesi, kendi hibrit ve uzaktan çalışma politikalarına hız vermesi açısından Avrupalı şirketler üzerinde de baskıyı artıracağı tahmin ediliyor. Anketler de çalışanların pandemi sonrasında esnek çalışma düzenini büyük ölçüde desteklediğini gösteriyor.

“Yetenekleri çekmek işin bir boyutu. Ama başka bir boyutu da yeteneklerin elde tutulabilmesi” diyen uzaktan çalışma savunucusu Iwo Szapar ise Facebook’un bir yandan yeni iş gücü ararken diğer yandan mevcut çalışanları için de bu sistemi uyguladığına dikkat çekiyor.

YETENEK PAZARINDA AVCILIK

Meta şirketi, Metaverse projesi için önümüzdeki beş yıl içinde Avrupa’dan en az 10 bin yeni çalışan istihdam etmeyi planlıyor. Bu rakamlar Avrupa’nın oldukça büyük olan teknoloji iş gücü havuzunda bir dalgalanma yaratacak. Ki teknoloji çalışanlarına olan talep, son yıllarda zaten arzı geride bıraktı.

Almanya’da bilişim teknolojileri kurumu BITKOM’un verilerine göre Almanya’da 2021’in sonu itibariyla yazılım mühendisleri, ürün yöneticileri ve BT yöneticileri gibi pozisyonları da kapsayan 96 bin teknoloji işi açıkta kaldı. Kurum istihdamdaki açığın bu yıl da artmasını bekliyor.

BITKOM’da teknoloji iş gücü havuzları araştıran Adel Holdampf-Wendel, “Orta vadede talebin, her şeyden önce demografik değişiklikler ve şirketlerin karşı karşıya kaldığı dijitalleşme talepleri nedeniyle artmasını bekliyoruz” diyerek her şirketin teknoloji uzmanı arayışında olduğunu söyledi. Pandemide neredeyse iki yıl evden çalıştıktan sonra çalışanlar, artık ofis ortamında esneklik istediklerini sık sık dile getiriyor.

İşe alım platformu Greenhouse’un kurucu ortağı ve başkanı Jon Stross da “Birçok insan evde de mükemmel bir şekilde üretken olunabileceğini kanıtladı. Ve (uzaktan çalışmayı) teklif eden oldukça şirket var” diyor. Kaynak: NTV.com.tr

SURETLER FİLMİ GERÇEK Mİ OLUYOR?

2009 yılında gösterime giren ve Bruce Willis’in başrolünde oynadığı suretler filmi Metaverse dünyasını anlatması bakımından dikkat çekiyor. Filmin konusu şöyle…

Bruce Willis’in soğuk bir Federal ajanını canlandırdığı bu filmde, FBI ajanları Ajan Greer ve Ajan Peters’i bir üniversite öğrencisinin gizemli şekilde öldürülmesi dosyasını araştırırken buluruz. Bu öğrencinin, insanların kendilerinin kusursuz robot versiyonlarına sahip olmalarını sağlayan yüksek teknoloji ürünü suret olgusunun yaratıcısı olan kişiyle önemli bir bağlantısı olduğu ortaya çıkar. Sağlıklı, güzel görünümlü ve uzaktan kumandalı makineler olan suretler, insanların yerini almakta ve böylece insanların evlerinin rahat ve güvenli ortamından çıkmadan dışarıdaki hayatı yaşamalarına imkan tanımaktadır. Cinayet beraberinde cevap arayışını getirir: Maskelerle dolu bir dünyada kim gerçektir ve kime güvenebilirsiniz? Terminator 3: Makinelerin Yükselişi ve U-571 gibi filmlerin yönetmeni Jonathan Mostow, çizgi romanı beyazperdeye aktardı. Başrolde Willis’in, ilerleyen yaşına rağmen hala iyi bir performans çıkarması da dikkat çekici bir unsur. “Sarışın” Bruce Willis’in beyazperde’de yer aldığı bu bilim kurgu filmi sinemaseverler tarafından genellikle olumlu karşılandı.

Kopyalamayı desteklemiyor...