Connect with us

GÜNDEM

Bir günde 240 Filistinli hayatını kaybetti! Ateşkesin ardından İsrail katliamlarına devam ediyor!

Ateşkesin bitmesinin ardından işgalci İsrail bombardımana devam ederken, ölen Filistinli sayısı 240’a yükseldi. 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 6 bin 150’den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 15 bini aştı.

Son Guncelleme:

Gazze Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ateşkesin ardından bu yana İsrail’in saldırılarında ölen Filistinli sayısı 240’a yükseldi

TIBBİ İMKANLAR SINIRLI

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yaptığı yazılı açıklamada, Gazze ve kuzeydeki tıbbi imkanların artık çok sınırlı olduğunu vurgulayarak, “Gazze’de ve kuzeyde kalan 3 hastane küçük ve çok sayıda yaralıyı kaldıracak nitelikte değil.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

İsrail’in saldırılarında büyük hastanelerin hizmet dışı kalması nedeniyle Gazze merkezi ve kuzeyindeki sağlık altyapısında “büyük felaket” yaşandığını vurgulayan Kudra, “insani ara”nın sona ermesi ve İsrail’in Gazze Şeridi’ni yeniden bombalaması sonrasında sağlık ekiplerinin ilgilendiği yaralı sayısının daha da arttığını kaydetmişti.

İSRAİL, SİVİLLERİ GİTMEK İÇİN ZORLADIĞI HAN YUNUS KENTİNE ŞİDDETLİ HAVA SALDIRISI DÜZENLEDİ

Filistin resmi ajansı WAFA’nın yerel kaynaklara dayandırdığı haberine göre, İsrail savaş uçakları, Han Yunus kentine şiddetli hava saldırısı düzenledi.

Saldırıda aralarında çocuklar ve kadınların da bulunduğu onlarca kişi öldü ve yaralandı. Ölü ve yaralı sayısına ilişkin net sayı verilmedi.
İsrail savaş gemileri de Gazze Şeridi’nin orta kesimindeki Deyr el-Belah şehrinin kıyı bölgelerine ağır makineli tüfeklerle ateş açtı, şehrin semalarına onlarca aydınlatma bombası attı.

İSRAİL’İN GAZZE İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu. İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana Gazze’deki çatışmalarda 70, Lübnan sınırında da 6 İsrail askeri öldürüldü.

ÖLDÜRÜLEN FİLİSTİNLİ SAYISI 15 BİNİ AŞTI

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 6 bin 150’den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 15 bini aştı.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 248 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

Kopyalamayı desteklemiyor...