Connect with us

GÜNDEM

26 milyonluk şehir 2 haftadır karantinada! Şanghay gökdelenlerinden açlık çığlığı yükseliyor

COVID-19 vakalarının görülmesiyle 28 Mart’tan bu yana karantinada olan 26 milyon nüfuslu Çin kenti Şanghay’da halk açlıkla mücadele ediyor. Yiyecek bulamadığı için balkonlardan çığlık atmaya başlayan Şanghaylıların bazısı da sokağa indi. Çin’in en kalabalık nüfusuna sahip Şanghay’da yerel vaka sayısı 25 bini buldu.

Son Guncelleme:

Pandemide ‘sıfır tolerans’ politikası izleyerek dünyanın en katı kısıtlamalarını almasıyla bilinen Çin, bu kuralda hiçbir esneme yapmıyor. 26 milyon nüfuslu Şanghay, vakaların artmasıyla karantinaya alındı. Sokağa çıkmak yasaklandı. Öyle ki sokaklarda distopik görüntüler oluştu, robot köpekler devriye gezmeye başladı, “Maske tak, ellerini yıka, ateşini kontrol et” anonsları yaptılar, karantinayı delenleri görüntülediler. Ancak 28 Mart’tan bu yana ev hapsinde tutulan Şanghaylılar 10 günün sonunda isyan etti.

Şanghay

BALKONLARDAN ÇIĞLIK ATMAYA BAŞLADILAR

Gıdaya erişimde sınıfsal ayrımın yaşandığını söyleyen halk, balkonlara çıkarak çığlık atmaya, sesini duyurmaya çalıştı. Bu kez de hükümet binalar arasında drone’lar uçurdu. Balkondaki insanları kayıt altına alan drone’lar, “İçeri girin, balkonda şarkı söylemeyin, pencere açmayın” uyarıları yaptı.

Şanghay halkının açlık çığlığı Covid-19 karantinası devam ediyor

Marketlerin rafları 30 Mart’tan bu yana boş. Ancak zengin semtlerde manzara farklı.

Yetkililer tüm bölgenin test edilmesiyle karantinanın hafifletileceğini söyledi. Bölgeye giriş çıkış yasaklandığı için marketlerde de gıda bulamayan halk isyan etti, sokağa inmeye başladı. Hatta bir Çinli polisi arayıp kendini ihbar ederken “Karantinayı deliyorum, beni tutuklayın. Hapiste yiyeceğiniz var mı?” diye sordu. Ancak polis tutuklanmanın fayda etmeyeceğini, yemek bulunmadığını söyledi.

HALK AYAKLANDI

Çin’den gelen diğer görüntülerde ise halkın karantinaya karşı isyan bayrağı açtığı görülüyor.

Kopyalamayı desteklemiyor...