Connect with us

GÜNDEM DIŞI

511 milyon dolar dolandırmıştı! Tosuncuk Mehmet Aydın Brezilya’da polise teslim oldu!

2018 yılında ‘Çiftlik Bank’ adı altında, binlerce kişiyi dolandırarak kayıplara karışan ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın, Sao Paulo’da teslim olduğu açıklandı.


Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın, kurucusu olduğu Çiftlik Bank üzerinden yüksek kar payı vaadiyle binlerce kişiyi mağdur ederek milyonlarca lirayla yurtdışına kaçmıştı.

Kırmızı bültenle aranan Mehmet Aydın’ın, bugün Brezilya Sao Paulo’da teslim olduğu belirtildi.

Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın

ÇİFTLİK BANK OLAYI NEDİR?

Çiftlik Bank, Ponzi oyunu üzerine kurulu, sisteme sonradan katılanın parasının daha önce katılana aktarıldığı bir dolandırıcılık oluşumudur. Mehmet Aydın tarafından Ağustos 2016’da kuruldu ve merkezi Kuzey Kıbrıs’ta bulunmaktaydı.

İnternet üzerinden oynanan bir çiftlik oyununda satın alınan ve beslenen hayvanların Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde kurulan çiftliklerde üretim için kullanılacağı vadedilmişti. Bu çiftliklerde üretildiği ileri sürülen ürünler de şirketin bayilerinde satılıyordu.

Mart 2018’de şirketin saadet zinciri prensibiyle çalıştığı ve suç örgütü olduğu iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında şirketin malvarlığına el kondu ve yetkilileri tutuklandı.

Şirketin kurucusu Mehmet Aydın’ın topladığı yaklaşık 511 milyon liralık para ile birlikte Uruguay’a kaçtığı öne sürüldü ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından hakkında birçok ülkede kırmızı bültenle yakalama kararı çıkarıldı. Mehmet Aydın 1 Temmuz 2021’de Brezilya’da teslim oldu.

POPÜLER ETİKETLER

Kopyalamayı desteklemiyor...