Connect with us

GÜNDEM

ABD yaptırım listesinin hedefinde Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir var…

Son Guncelleme:

Amerika Birleşik Devletleri Rusya’dan S-400 alımı nedeniyle Türkiye’ye yaptırımlar uygulama kararı aldı.

CAATSA yasası altında uygulanan yaptırımlar, Savunma Sanayi Başkanlığı ve Savunma Sanayi yönetimini hedef alıyor.

SSB Başkanı İsmail Demir, SSB Başkan Yardımcısı Faruk Yiğit, SSB Deniz Şube Müdürü: Mustafa Deniz Alper, SSB Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanı Serhat Gençoğlu’nun mal varlıkları donduruldu ve vize yasağı getirildi.

DIŞIŞLERİ BAKANLIĞINDAN TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı tarafından ABD yaptırımları kınanarak “Bu haksız yaptırım kararını gözden geçirmeye ve vahim yanlıştan geri dönmeye davet ediyoruz” denildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “ABD’nin Türkiye’ye karşı tek taraflı yaptırımlar içeren kararını kınıyor ve reddediyoruz.ABD’nin tek taraflı yaptırımlara başvurması her türlü izandan yoksun bir davranıştır. Bu haksız yaptırım kararını gözden geçirmeye ve vahim yanlıştan geri dönmeye davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

POMPEO’DAN AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo konuyla ilgili yaptığı açıklamada Türkiye’ye açıkça en üst seviyede S-400’leri satın almanın ABD’nin askeri teknolojisi ve personelini riske attığını ilettiklerini söyledi.

CAATSA YAPTIRIMLARI NEDİR?

CAATSA kapsamında, yaptırım uygulanan kişi ve kurumlara ihracat-ithalat bankası desteğinin kesilmesi, ABD ve uluslararası mali kuruluşlarından kredi verilmemesi, mali kurumlara ABD Merkez Bankası ile doğrudan alışveriş yapma izni verilmemesi, döviz üzerinden işlem yapılmasının yasaklanması gibi yaptırımlar yer alıyordu.

Kopyalamayı desteklemiyor...