Connect with us

GÜNDEM DIŞI

Türkiye merkezli AirCar’ın geliştirdiği uçan araba 2025’te göklerde…

Bugün dünya genelinde 50’den fazla firma, 20’ye kadar yolcu taşıma kapasitesine sahip birkaç prototip uçak geliştiriyor. Bu şirketlerden biri de Türkiye merkezli startup “AirCar”.

Son Guncelleme:

2017’de Türkiye’nin Silikon Vadisi’ne kurulan AirCar, devletin daha büyük yollar ve daha iyi toplu taşıma inşa etmesini beklemek yerine, İstanbul’u derinden etkileyen trafik sorunu çıkmazından kurtarmanın yollarını arıyor.

AirCar’ın nihai hedefi, tamamen elektrikli ve kendi kendini yöneten otonom uçan taksiler ağına sahip olmak.

Euronews.com‘un haberine göre, şirket binden fazla küçük ölçekli testleri tamamladıktan sonra, bu yıl tam boyutlu bir prototip üzerinde başarılı testler gerçekleştirmeye başladı.

2025 veya 2026’da insanlı ilk uçuşlar gerçekleşecek

AirCar’ın kurucu CEO’su Eray Altunbozar’a göre, şirketin 2025’in başlarında yolcu taşımaya başlaması bekleniyor. AirCar, endüstride çığır açarak, yeni bir uçan gelecek inşa etmek için daha az kullanılan yolları kullanmaya hazır olduğunun altını çiziyor.

Uçan otomobil şirketi kurma isteğinin nereden geldiği sorusuna Eray Altunbozar şu şekilde cevaplıyor:

“Her şey 2017 yılında başladı. Akademide ve profesyonel olarak sürdürülebilir teknolojiler alanında çalışıyordum. Lityum iyon, kompozitler, drone teknolojileri ve yapay zeka gibi güncel teknolojileri kullanarak uçan araba işine girmenin mümkün olduğunu fark ettim. Ve başlamak için iyi bir zaman olduğunu düşündüm çünkü her şey erken başlıyor, bu zor bir teknoloji ve çözülmesi zor bir problem.”

2025 ila 2026’da düşük kapasiteli uçuşlar hedeflediğini belirten Eray Altunbozar, “Daha sonra faaliyetler istikrarlı bir şekilde artacak, her şey yolunda giderse 2030 yılına kadar normal hale gelecek ve daha sonra genişleyecektir” diye konuştu.

UÇAN TAKSİLER NE ZAMAN KAPIMIZIN ÖNÜNDE DURACAK?

Elektrikli dikey kalkış ve iniş yapan araçlar veya “eV-TOL” olarak bilinen bu arabalar yerden dikey olarak kalkabiliyor, inebiliyor ve havada kalabiliyor.

Havacılık alanında veriler ve analizler sağlayan IBA’ya göre, söz konusu pazarın 2035 yılına kadar 25 milyar dolar değerinde olması bekleniyor, bu nedenle yatırımcıların gökyüzüne bakması şaşırtıcı değil.

Kopyalamayı desteklemiyor...