Connect with us

GÜNDEM DIŞI

Ayasofya’nın duvarından çıkan belgelerin tarihi nitelik taşımadığı tespit edildi

Ayasofya Camii’nde bir mermer bloktaki taşın yerinden çıktığını fark eden cemaat, yetkililere haber verdi. Orada bulunan poşet açıldığında içerisinde bulunan kağıtlar üzerinde yazılar ve çizimler görüldü. Ancak yapılan araştırmada belgelerin tarihi nitelik taşımadığı tespit edildi.

Son Guncelleme:

Ayasofya Camii’nde bir mermer bloğun içinde 5 parça yazılı kağıt bulundu.

Devreye giren savcılık, çıkan parçaların tarihi eser olup olmadığının belirlenmesi için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden inceleme istedi.

Rulo haline getirilmiş kağıtlar ve ilginç resimlerin yer aldığı parşömenler polis tarafından muhafaza altına alındı.

Soruşturma başlatan savcılık, çıkan parçaların tarihi eser olup olmadığını belirlenmesi için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden inceleme istedi.

BELGELER TARİHİ NİTELİK TAŞIMIYOR

Ayasofya Camii’nde cemaat tarafından kırık bir taşın arkasında 5 parça yazı bulunmuş ve yazıların tarihi olduğu iddia edilmişti. Ancak incelemelerde yazının yeni olduğu ve tarihi nitelik taşımadığı tespit edildi.

Ayasofya Camii‘nde kırılan taşın arkasında 5 parça Runik alfabesi olduğu iddia edilen yazı ve çizimlerin bulunduğu kağıtlar tespit edilmişti.

Rulo haline getirilmiş yazı ve resimlerin yer aldığı parşömenler ile ilgili inceleme başlatılmıştı.

İncelemede bulunan kağıtların tükenmez kalemle yazıldığı ve tarihi eser olmadığı belirlendi. Taşların nasıl kırıldığı ve bu kağıtları kimin oraya yerleştirdiği konusunda ise savcılığın başlattığı soruşturma sürüyor.

Kopyalamayı desteklemiyor...