Connect with us

GÜNDEM

Azerbaycan ordusu Şuşa’yı da aldı! Şuşa neden önemli?

Son Guncelleme:

Dağlık Karabağ’da stratejik bir öneme sahip Şuşa kenti Azerbaycan ordusu tarafından ele geçirildi. Azerbaycan ordusu kentte bubi tuzağı ve mayın temizliği yapıyor.

SuperHaber muhabiri Mevlüt Yüksel’in bölge kaynaklarından edindiği bilgiye göre; Şuşa 28 yıl sonra işgalde kurtarıldı.

ALİYEV MESAJ VERMİŞTİ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, geçtiğimiz günlerde yaptıpı konuşmada Şuşa’nın işgalden kurtarılacağı mesajını vermişti.

Aliyev hedefi, “Neceki Ermeniler bizim kadim toprağımızda şimdi gelirler yaşamaya, işlemeye. Şimdi bakın görün kim gelecek Şuşa’ya meskunlaşmaya?” sözleriyle açıklamıştı.

ŞUŞA NEDEN ÖNEMLİ?

28 yıldır işgal altında bulunan Şuşa Azerbaycanlılar için sadece bir şehir değil. Çok sayıda aydının yetiştiği, kültür mabedi olarak kabul edilen kadim bir kent. Şuşa, asırlar boyu Azerbaycan’ın siyasi ve kültürel merkezlerinden biriydi. Sayısız şair, müzisyen, bilim insanı yetiştirdi. Bunlardan birisi Azerbaycan’ın milli marşının bestecisi, “Doğu’nun ilk opera bestecisi” Üzeyir Hacıbeyov’du.

“AZERBAYCAN’IN MÜZİK BEŞİĞİ”

İşgal edilen Şuşa, “Azerbaycan’ın müzik beşiği”, “Kafkasların” sanat mabedi olarak adlandırılıyordu. Azerbaycan mimarisinin de kalbi burada atıyordu. Bir açık hava müzesi olan kent, 1977’de tarihi ve mimari koruma alanı ilan edildi. Azerbaycan’ın gözbebeği Şuşa, 8 Mayıs 1992 yılında Ermeniler tarafından işgal edildi. İşgal sırasında 195 şehit verildi,, 20 binden fazla Azerbaycanlı vatan toprağını terk etmek zorunda kaldı. Şehirde Azerbaycan’a ait yüzlerce eser tahrip edildi. TRT Haber’e konuşan Hazar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Telman Nusretoğlu, konuyla ilgili, “İlham Aliyev Karabağ operasyonu ile ilgili konuşurken Şuşa işgalden azad edilmeden bu operasyon yarım kalır demişti. Şuşa’nın işgalden kurtarılması bence ordumuzun esas hedeflerinden birisidir” ifadelerini kullandı. Ermenistan’ın Şuşa’yı işgalinden bu yana 28 yıl geçti, Azerbaycanlılar şimdi tarihlerinin ayrılmaz parçası Şuşa’nın işgalden kurtarılacağı günü bekliyor.

Kopyalamayı desteklemiyor...