Connect with us

GÜNDEM DIŞI

Barajlarda alarm! İstanbul’un 86 günlük suyu kaldı!

Son Guncelleme:

İstanbul sonbaharda da beklenen yağışları alamadı. Bu nedenle 16 milyon nüfuslu İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan barajların su seviyesi de yüzde 30’a kadar geriledi. İki baraj ise kuruma noktasına geldi. Barajlardaki mevcut miktar ise kentin 86 günlük su ihtiyacına karşılık geliyor.

Yurt genelinde kurak geçen yaz aylarının ardından son baharda da beklenen yağışlar gelmedi.

İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan barajların doluluk oranı yüzde 30’a kadar geriledi.

İstanbul da birkaç günlük istisna dışında eylül ve ekim aylarında beklenen yağışı almadı. Bunun sonucu olarak barajlardaki su seviyesi de giderek düştü.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerine göre; mayıs ayında yüzde 66 ile yılın en yüksek seviyesine çıkan doluluk oranı kademeli bir şekilde düşerek ekimde yüzde 30,89’a geriledi.

İSTANBUL’UN 86 GÜNLÜK SUYU KALDI

İstanbul’a su sağlayan baraj ve göletler azami 868 milyon 683 bin metreküp su biriktirme hacmine sahipken, su miktarı 260 milyon metreküp seviyesinde bulunuyor. İstanbul’da günlük ortalama 3 milyon metreküp su tüketiliyor. Bu rakamlar 15 milyon nüfuslu kentin 86 günlük suyu kaldığını gösteriyor.

Bu son 6 yılın en düşük seviyesi anlamına geliyor. İstanbul’da en son 2014 yılının ekim ayında barajlardaki doluluk seviyesi yüzde 24 olmuştu.

Ekim ayı grafiklerine bakıldığında 2017 yılından itibaren barajlardaki su seviyesinin düşüş eğrisinde olması dikkat çekiyor. 

BARAJLARDAKİ DOLULUK ORANLARI İÇİN TIKLAYIN

Kopyalamayı desteklemiyor...