Connect with us

GÜNDEM

Fırsatçılar yine iş başında! Gayrimenkulde ‘düşük faizli kredi’ açıklanır açıklanmaz zam yaptılar…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, düşük faizli kredi açıklamasının ardından fırsatçılar, satışa çıkardıkları konut fiyatlarını yükseltti. Bir ilan sahibi, açıklamanın üzerinden bir saat bile geçmeden evin fiyatını tam 850 bin lira artırdı.

Son Guncelleme:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konut kredilerinde faiz indirimi müjdesinin ardından ev sahibi olmak isteyenler ev beğenmeye başladı.

Ancak açıklanan paket, emlak piyasasındaki fırsatçıları da harekete geçirdi. İlanlardaki evlerin fiyatları dakikalar içinde yükseldi.

Fırsatçılar, talep artışı olacak beklentisiyle satıştaki konutlarının fiyatlarını hızla yükseltti. Bu değişim, internet üzerinden gayrimenkul satışı yapılan platformlara yansıdı.

Bir ilan sahibi İstanbul’daki konutu için 4 Mayıs’ta 1 milyon 750 lira bedel belirledi. 8 Mayıs’ta rakamı sadece 1 lira geri çekti. Faiz indirimi açıklamasından sonra ise konutun fiyatını tam 500 bin lira artırdı.

Başka bir konut sahibi ise 1 ay önce belirlediği rakamdan 850 bin lira daha fazla istedi.

Uzmanlara göre, alım gücünü zorlayan fahiş fiyat artışı, emlak sektörünün kan kaybetmesine neden olabilir.

FSV0WXKXwAAC8c2

İŞTE FIRSATÇILARIN YAPTIĞI ARTIŞA BAZI ÖRNEKLER…

FSV0U7LX0AAl16-
FSV0ud1XEAICUTX

ERDOĞAN’IN AÇIKLADIĞI PAKETLER

Konut finansmanı konusunda 3 paket hazırlandığını belirten Erdoğan, bu paketleri şöyle açıkladı:

1. paket:

İlk kez konut alacaklara, 2 milyon liraya kadar değere sahip birinci el satın almalar için, 10 yıla kadar vadeli ve aylık yüzde 0,99 faizle kredi verilecek.

2. paket:

Birinci ve ikinci el konutları kapsıyor.

Konut değerinin en az yarısı 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılmış döviz tevdiat hesaplarının bozdurulması veya fiziki altınların Merkez Bankasına satılarak karşılanması şartı ile alınacak konutlar için bu paketten yararlanılabilecek.

Konut değeri 2 milyon lira ile sınırlı bu paket, 10 yıla kadar vadeli ve aylık yüzde 0,89 faizli konut kredisi içeriyor.

Erdoğan, bu paketin bir amacının da “döviz ve altın varlıklarının Türk Lirası’na dönüşümünü teşvik etmek” olduğunu açıkladı.

3. paket:

İnşaat sektörüne yönelik olacak.

Erdoğan, “Mayıs başı itibarıyla yüzde 40’ı tamamlanmış ve asgari yüzde 50’si satılmamış inşaat projelerinin tamamlanabilmesi için 20 milyar liralık kaynak ayrıldığını” açıkladı.

Bir yıl boyunca konut fiyatlarını internet sitelerinde duyurdukları fiyatta sabit tutma taahhüdü veren firmalar, belli rakama kadar ve 36 ay vadeyle bu finansmandan yararlanabilecek.

Küçük ölçekli müteahhitlere şehir içindeki küçük parsellere konut yapabilmeleri için metrekaresini belli fiyatın üzerinde satmamaları şartıyla uygun maliyetli kredi kullandırılabilecek.

Bu tür alanların rezerv konut alanı ilanı yoluyla çeşitli vergilerden istisna olmasını temin ederek, maliyetlerin düşürülmesi yoluna da gidilecek. Rezerv alanlarda yapılan ve uygun maliyetli krediyle desteklenen konutlar da 5 yıl süreyle satış tahdidine tabi olacak.

Kentsel dönüşüm çalışmalarına destek verilecek. Ada düzeyinde sadece hak sahiplerine yönelik uygun maliyetli kredilerle kentsel dönüşüm projeleri hızlandırılacak.

Düşük gelir grubundaki vatandaşları ev sahibi yapmaya yönelik sosyal konut projeleri için TOKİ’ye 30 milyar liralık finans sağlanacak.

Kopyalamayı desteklemiyor...